Αγγλία: Άπιαστη Τσέλσι, όρθια η Λέστερ

Σάββατο, 17 Δεκεμβρίου 2016 19:42
UPD:19:49
EPA/HANNAH MCKAY

Το παιχνίδι κρίθηκε στο 44΄ από μια κεφαλιά του Ντιέγκο Κόστα, ο οποίος έφτασε τα 13 γκολ στην Premier League, ενώ οι «μπλε» είχαν και δοκάρι στο δεύτερο ημίχρονο, σε εκτέλεση φάουλ του Μάρκος Αλόνσο.

Ο Ζοζέ Μουρίνιο «πέθανε», ζήτω ο Αντόνιο Κόντε…

Η Τσέλσι νίκησε 1-0 την Κρίσταλ Πάλας στο «Σέλχαρστ Παρκ», στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής στην Αγγλία, έφτασε στις 11 σερί νίκες στο πρωτάθλημα και κατέρριψε το ρεκόρ συλλόγου, που είχε σημειωθεί στην πρώτη περίοδο του Πορτογάλου με 10 συνεχή τρίποντα στο διάστημα Νοέμβριος 2005 – Ιανουάριος 2006.

Πλέον, στόχος των λονδρέζων είναι η κατάρριψη του απόλυτου ρεκόρ στην κατηγορία, που κατέχει από το 2008 η Άρσεναλ του Αρσέν Βεννγκέρ με 14 σερί νίκες.

Η πρωταθλήτρια Λέστερ πήρε πολύτιμο βαθμό στην έδρα της Στόουκ, παρότι βρέθηκε να χάνει 0-2 και να παίζει από το 28ο λεπτό με δέκα παίκτες, λόγω της αποβολής του Βάρντι με την πρώτη απευθείας κόκκινη κάρτα στην καριέρα του.