Serie A: Κυρίαρχη στο ντέρμπι του Τορίνο η Γιουβέντους

Κυριακή, 11 Δεκεμβρίου 2016 17:59
UPD:18:04
REUTERS/GIORGIO PEROTTINO

Συνήλθε άμεσα η Γιουβέντους μετά το «χαστούκι» από τη Τζένοα και ήταν η μεγάλη νικήτρια στο τοπικό ντέρμπι με την Τορίνο με σκορ 3-1, για την 16η αγωνιστική της Serie A.

Η «Μεγάλη Κυρία» δυσκολεύτηκε για 82 λεπτά απέναντι στην «γκρανάτα», ωστόσο, στα τελευταία λεπτά κατάφερε να πετύχει δύο γκολ και να πάρει το σπουδαίο «τρίποντο» με το οποίο διατηρήθηκε σε απόσταση ασφαλείας από τους διώκτες της.

Πρωταγωνιστής των νικητών ήταν ο Γκονσάλο Ιγκουαΐν που πέτυχε 2 γκολ, ενώ το «κερασάκι στην τούρτα» έβαλε στις καθυστερήσεις ο Πιάνιτς. Η Τορίνο είχε προηγηθεί με τον Μπελότι στο 16΄.

Στα υπόλοιπα τρία ματς κανένας από τους γηπεδούχους δεν πανηγύρισε. Η Κιέβο πέρασε με 2-0 από το Παλέρμο, η Ουντινέζε με 3-1 από την Αταλάντα, ενώ στο 0-0 «κόλλησαν», Μπολόνια και Έμπολι.

Το βράδυ (21:45) θα διεξαχθεί η αναμέτρηση, Ίντερ-Τζένοα.