Δεν σταματάει πουθενά η Λειψία

Σάββατο, 03 Δεκεμβρίου 2016 22:13
UPD:22:16
REUTERS/FABRIZIO BENSCH

Οκτώ συνεχείς νίκες μετρά πλέον η αήττητη Λειψία, που επιβλήθηκε εντός έδρας της Σάλκε με 2-1 στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής και ξανάμεινε πρώτη στην κορυφή, αφήνοντας τρεις βαθμούς πίσω της την Μπάγερν.

Μόλις στο πρώτο λεπτό οι «νεοφώτιστοι» πήραν πέναλτι με τον Βέρνερ, ο οποίος ανατράπηκε από τον Φέρμαν με το «θύμα» να εκετελεί στο 2΄ και να ανοίγει το σκορ.

Στο 32΄ οι «βασιλικοί μπλε» ισοφάρισαν, όταν σε εκτέλεση φάουλ ο Γκορέτσκα πήρε την κεφαλιά και ο Κολάσινατς από κοντά έγραψε το 1-1.

Ο ίδιος, όμως, έμελλε να εξελιχθεί σε μοιραίο για την ομάδα του, καθώς στο 47΄ και σε φάουλ ο Φόρσμπεργκ πήρε την κεφαλιά και ο Βόσνιος διεθνής έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του.