FIBA Champions League: Επιτέλους νίκη για ΠΑΟΚ

Τετάρτη, 30 Νοεμβρίου 2016 22:18
UPD:22:24
INTIME SPORTS/ΜΙΧΑΛΟΠΟΥΛΟΣ ΚΩΣΤΑΣ

Στιγμιότυπο του αγώνα.

Επέστρεψε στις επιτυχίες στην Ευρώπη ο ΠΑΟΚ, που νίκησε στην παράταση τη Βέντσπιλς 85-81 και διέκοψε το αρνητικό σερί των τριών ηττών που μετρούσε στον 3ο όμιλο του Champions League.

Οι Λετονοί προηγήθηκαν στο 7΄ με 20-10 και στο 11΄ με 30-16 αιφνιδιάζοντας τον «Δικέφαλο». Μέσα σε τέσσερα λεπτά όμως οι παίκτες του Σούλη Μαρκόπουλου έτρεξαν σερί 15-0 και προηγήθηκαν 31-30 στο 15΄, για να λήξει το ημίχρονο με 39-36 υπέρ των γηπεδούχων.

Το παιχνίδι είχε γίνει πια ντέρμπι, με τη Βέντσπιλς να προηγείται 50-49 στο 30΄. Στο 34΄ ο ΠΑΟΚ προηγούνταν με 60-50, στο 37΄ οι Λετονοί μείωσαν σε 61-62 και ισοφάρισαν στα 1’40’’ για τη λήξη (66-66) με καλάθι και φάουλ από τον Ντιν.

Ο Κλάντον στο 39’ έδωσε προβάδισμα στον «Δικέφαλο» με 1/2 βολές (67-66), ο Ντιν με 2/2 βολές έγραψε το 67-68. Ο Μιλιένοβιτς και ο Χρυσικόπουλος έδωσαν ξανά το προβάδισμα στον ΠΑΟΚ (69-68, 71-70), αλλά ο Ντιν ισοφάρισε εκ νέου (1/2 βολές) και το ματς οδηγήθηκε στην παράταση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο ο ΠΑΟΚ είχε την ψυχραιμία που του έλειψε στο προηγούμενο διάστημα, ακούμπησε την μπάλα κοντά στο καλάθι και με τους Κλάντον, Σάιμπερτ, Χρυσικόπουλο, Μιλιένοβιτς έφτασε ως το +10 (83-73), για να πάρει τελικά τη νίκη με 85-81.