Champions League: «Ζωντανή» με επική ανατροπή η Μπεσίκτας

Τετάρτη, 23 Νοεμβρίου 2016 21:57
UPD:23:14
INTIME SPORTS/ΒΟΛΙΤΑΚΗΣ ΣΤΕΛΙΟΣ

Οι «αετοί» της Λισαβόνας προηγήθηκαν 3-0 στο ημίχρονο των Τούρκων και 3-1 στο τελευταίο δεκάλεπτο της αναμέτρησης.

Μπεσίκτας και Μπενφίκα αναδείχθηκαν ισόπαλες, 3-3, στην Κωνσταντινούπολη σε ένα από τα κορυφαία ματς στην ιστορία του Champions League.

Οι «αετοί» της Λισαβόνας προηγήθηκαν 3-0 στο ημίχρονο των Τούρκων και 3-1 στο τελευταίο δεκάλεπτο της αναμέτρησης. Οι γηπεδούχοι, όμως, με τεράστια ψυχικά αποθέματα και τον Κουαρέσμα να κάνει μεγάλο ματς (γκολ και ασίστ) ισοφάρισαν στο 89΄ κι έμειναν «ζωντανοί» στη διεκδίκηση της πρόκρισης στους «16» της διοργάνωσης.

Τη μεγάλη ευκαιρία να «σφραγίσει» το εισιτήριο της πρόκρισης στην φάση των νοκ άουτ αγώνων έχασε από σήμερα η πρωταθλήτρια Πορτογαλίας. Οι Λουζιτανοί προηγήθηκαν με τους Γκουέδες (10΄), Σεμέντο (25΄) και Φέισα για να ακολουθήσει η επική ανατροπή με σκόρερ τους Τοσούν (58΄), Κουαρέσμα (83΄πεν.), Αμπουμπακάρ (89΄).

Ο Κώστας Μήτρογλου ήταν βασικός κι αντικαταστάθηκε στο 86΄, ενώ ο Κώστας Σάμαρης μπήκε στο ματς στο 75΄.