Serie A: Ξέσπασε πριν τον ΠΑΟΚ η Φιορεντίνα

Κυριακή, 20 Νοεμβρίου 2016 18:00
UPD:18:06
EPA/CLAUDIO GIOVANNINI

Την πιο ευρεία νίκη της στη Serie A στην τρέχουσα σεζόν πέτυχε σήμερα η Φιορεντίνα με 4-0 επί της Έμπολι.

Τέσσερις ημέρες πριν το παιχνίδι με τον ΠΑΟΚ στο «Αρτέμιο Φράνκι» οι «βιόλα» έκαναν το πιο παραγωγικό τους παιχνίδι από την έναρξη της σεζόν κι έφτασαν στην ευρεία εκτός έδρας νίκη επί της Έμπολι. Ο ΠΑΟΚ που θέλει μόνο νίκη στην Ιταλία για να ελπίζει στην πρόκρισή του στην επόμενη φάση του Europa League θα πρέπει να κάνει την υπέρβαση απέναντι στο συγκρότημα του Πάουλο Σόουζα, που μέχρι τώρα μετράει μόλις 2 ήττες στο πρωτάθλημα.

Από δύο γκολ για τους νικητές πέτυχαν, ο Φεντερίκο Μπερναντέσκι (27΄ και 61΄) και ο Γιόζιπ Ίλιτσιτς. Ο Σλοβένος επιθετικός με πέναλτι στο 47΄ ουσιαστικά «καθάρισε» το παιχνίδι, ενώ στο 67΄ έβαλε το «κερασάκι στην τούρτα».

Η μοναδική ομάδα που έδειχνε ικανή για να απειλήσει τη Γιουβέντους, η Ρόμα, ηττήθηκε 1-2 στο Μπέργκαμο από την Αταλάντα κι έμεινε στο -7 από την κορυφή. Με τον Κώστα Μανωλά βασικό κι αναντικατάστατο οι «Ρωμαίοι» προηγήθηκαν με το πέναλτι του Περότα λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου, αλλά στην επανάληψη οι γηπεδούχοι βρήκαν τον τρόπο να φέρουν τα πάνω κάτω.

Ο Καλντάρα στο 61΄ ισοφάρισε για να έρθει ο Κέσι με πέναλτι στο 90΄ να «σφραγίσει» την «ολική επαναφορά» της Αταλάντα.

Τα μέχρι τώρα αποτελέσματα και οι σκόρερ:

Κιέβο-Κάλιαρι              1-0 (53' Γκόμπι)
Ουντινέζε-Νάπολι        1-2 (59΄ Περικά - 47΄, 57΄ Ινσίνιε)
Γιουβέντους-Πεσκάρα   3-0 (36΄Κεντίρα, 63΄ Μάντζουκιτς, 69΄ Ερνάνες)
Σαμπντόρια-Σασουόλο 3-2 (84' Κουαλιαρέλα, 86', 90' Μούριελ-64' Ρίτσι, 74' Ραγκούσα)
Αταλάντα-Ρόμα            2-1 (62' Καλντάρα, 90' Κεσί-40' Περότι)
Μπολόνια-Παλέρμο       3-1 (20' Ντέστρο, 67' Ντζεμαλί, 72' Βιβιάνι-9' Νεστερόφσκι)
Κροτόνε-Τορίνο             0-2 (80', 89' Μπελότι)
Έμπολι-Φιορεντίνα       0-4 (27', 61' Μπερναντέσκι, 47', 67' Ιλισιτς)
Λάτσιο-Τζένοα              3-1 (11' Αντερσον, 58' Μπίλια, 66' Γουάλας-52' Οκάμπος)