Χάντμπολ: Σπουδαίες νίκες για Πυλαία και Παναιτωλικό

Κυριακή, 13 Νοεμβρίου 2016 19:36
UPD:19:37
INTIME SPORTS/ΜΙΧΑΛΟΠΟΥΛΟΣ ΚΩΣΤΑΣ

Οι φιλοξενούμενοι κρατούσαν στα χέρια τους μια σπουδαία νίκη, αφού προηγήθηκαν με δύο γκολ (24-26) στο 55’, ωστόσο στα πέντε τελευταία λεπτά με επιμέρους σκορ 5-2 η ομάδα της Πυλαίας έκανε την ανατροπή.

Συναρπαστικό σε εξέλιξη παιχνίδι έγινε στο «Σπίτι του Χάντμπολ», με το οποίο ολοκληρώθηκε η 7η αγωνιστική της Α1 Ανδρών, καθώς η ομάδα της ΑΕΣΧ Πυλαίας νίκησε 29-28 τον Άρη Νίκαιας με γκολ του Χρήστου Παπαδόπουλου στο 59:55.

Οι γηπεδούχοι έλεγχαν το ματς από την αρχή και μάλιστα προηγήθηκαν με οχτώ τέρματα (16-8) και έξι (17-11) στο ημίχρονο. Ο Άρης στο δεύτερο μισό αντέδρασε και αφού μείωσε αρχικά σε 17-15, στην συνέχεια ισοφάρισε 18-18, ενώ πήρε και... κεφάλι στο σκορ (20-21) με επιμέρους σκορ 10-3 σε 15 λεπτά!

Στην Α1 Γυναικών, ελπίδες για παραμονή στην κατηγορία απέκτησε ο Παναιτωλικός μετά τη σπουδαία νίκη με 28-27 επί του Αμύντα.

Η ομάδα του Αμυνταίου ήταν από την αρχή μπροστά στο σκορ και μάλιστα κατάφερε να προηγηθεί 25-21 στο 50΄, αλλά το συγκρότημα του Γιώργου Ραμόπουλου έκανε την ανατροπή και πήρε τη νίκη με σερί 5-0 για το 26-25 στο 57΄, ενώ στη συνέχεια «καθάρισε» το ματς όταν πέρασε μπροστά με 28-26 στο 59΄.