Μέτριες «ρεζέρβες» και ήττα από τη Λευκορωσία η Εθνική (0-1)

Τετάρτη, 09 Νοεμβρίου 2016 23:14
UPD:23:34
INTIME SPORTS/ΜΑΤΘΑΙΟΣ ΓΙΩΡΓΟΣ

Μετά από πέντε σερί νίκες το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα γνώρισε την πρώτη ήττα, ευτυχώς γι΄ αυτό σε ανεπίσημο ματς. Ο Μίχαελ Σκίμπε έκανε αρκετές αλλαγές στο αρχικό σχήμα και σαφώς δεν έμεινε ικανοποιημένος από τις «ρεζέρβες».

Τέσσερις ημέρες πριν τον «τελικό» με τη Βοσνία/Ερζεγοβίνη, η Εθνική Ομάδα ηττήθηκε 0-1 από τη Λευκορωσία σε φιλικό παιχνίδι που έγινε στο Καραϊσκάκη.

Το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση προήλθε από το φοβερό φάουλ του Παλίτσεβιτς στο 14ο λεπτό.

Ο ομοσπονδιακός τεχνικός έκανε πράξη τα όσα είπε την παραμονή του φιλικού κι έδωσε χρόνο συμμετοχής σε παίκτες που δεν αποτελούν τις βασικές επιλογές του. Και με βάση την απόδοσή τους πολύ δύσκολα θα τους δοθούν ευκαιρίες στα επίσημα ματς που ακολουθούν, αρχής γενομένης από αυτό της Κυριακής με τους Βόσνιους για τα προκριματικά του Μουντιάλ 2018.

Οι αλλαγές που έκανε στο δεύτερο μέρος ο Σκίμπε ανέβασαν κάπως το ρυθμό της «γαλανόλευκης» και «πάτησε» περισσότερες φορές περιοχή, ιδιαίτερα μετά το 60΄. Για ένα 20λεπτο η ελληνική ομάδα πίεσε την εστία του Τσέρνικ, αλλά το γκολ της ισοφάρισης δεν ήρθε παρά τις καλές στιγμές που είχε με τους Διαμαντάκο (64΄, 71΄), Φορτούνη (70΄) και Καρέλη (83΄).

Οι συνθέσεις:

ΕΛΛΑΔΑ (Μίχαελ Σκίμπε): Γλύκος, Μανιάτης (46΄ Παπασταθόπουλος), Σταφυλίδης (75΄ Τζαβέλλας), Κυριάκος Παπαδόπουλος (87΄ Τοροσίδης), Οικονόμου, Τζιόλης, Σάμαρης (46΄ Ταχτσίδης), Μάνταλος (46΄ Διαμαντάκος), Καρέλης, Βέλλιος, Γιαννιώτας (69΄ Φορτούνης).

ΛΕΥΚΟΡΩΣΙΑ (Αλεξάντρ Χάτσκεβιτς): Τσέρνικ, Σιτάου, Παλίτσεβιτς (46΄ Βαλάτσκο), Παλιάκοφ (46΄ Μαρτίνοβιτς), Κέντις (61΄ Κόρζουν), Σαβίτσκι (72΄ Ρίος), Νιαχαΐτσικ, Μαέφσκι, Φιλιπένκα, Χλεμπ (56΄ Γκορντζέιτσουκ), Λάπτσεφ (61΄ Κορνιλένκο).