Champions League: Νύχτα ανατροπών, στη Σίτι το ντέρμπι

Τρίτη, 01 Νοεμβρίου 2016 23:52
UPD:02/11/2016 01:18

Ο Πεπ Γκουαρδιόλα πήρε ρεβάνς από τον Λουίς Ενρίκε για την «τεσσάρα» στο «Καμπ Νου» και η Μάντσεστερ Σίτι νίκησε 3-1 την Μπαρτσελόνα στο «Έτιχαντ», παρότι βρέθηκε να κυνηγά στο σκορ, όμως αυτό λίγο ενδιαφέρει τους «πολίτες» καθώς βρέθηκαν μόνοι στη δεύτερη θέση, τρεις βαθμούς μπροστά από την τρίτη Γκλάντμπαχ.

Η «Μπάρτσα» προηγήθηκε με το 90ό γκολ του Μέσι στο Τσάμπιονς Λιγκ, αλλά η «αεράμυνά» της την πρόδωσε. Οι Καταλανοί ισοφαρίστηκαν από αστείο λάθος του Σέρχι Ρομπέρτο, με την έναρξη του β΄ ημιχρόνου ο Ντε Μπράιν έδωσε προβάδισμα στη Σίτι με απευθείας φάουλ, ενώ ο Γκουντογκάν διαμόρφωσε το τελικό σκορ, όμως δευτερόλεπτα πριν ο Κασάι δεν είδε το χέρι του Αγουέρο στο «στρώσιμο» της μπάλας προς τον σκόρερ.

Με ανατροπή νίκησε και η Μπάγερν 2-1 την Αϊντχόφεν στην Ολλανδία, με τον Λεβαντόφσκι να σκοράρει και τα δύο γκολ των Βαυαρών και να δίνει στην ομάδα του την πρόκριση στον επόμενο γύρο, «παρέα» με την Ατλέτικο Μαδρίτης που νίκησε πολύ δύσκολα 2-1 τη Ροστόφ με δύο γκολ του Γκριζμάν, από τα οποία το νικητήριο στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Η Άρσεναλ βρέθηκε πίσω στο σκορ με 0-2 στο 15ο λεπτό απέναντι στη Λουντογκόρετς στην πρωτεύουσα της Βουλγαρίας, όμως «τούμπαρε» το παιχνίδι νίκησε 3-2 και πήρε το «εισιτήριο» για την επόμενη φάση, μαζί με την Παρί Σεν Ζερμέν, που νίκησε 2-1 στη Βασιλεία με γκολ του Μενιέ στο 90΄.

Στο παιχνίδι της πρόκρισης μπήκε και η Μπενφίκα μετά το 1-0 επί της Ντιναμό Κιέβου στο «Ντα Λουθ». Ο Κώστας Μήτρογλου ξεκίνησε βασικός αλλά δεν ήταν καλός και αντικαταστάθηκε στο 70΄ από τον Χιμένες, ενώ ο Ανδρέας Σάμαρης πέρασε αλλαγή στο 59΄ στη θέση του Φέισα, που τραυματίστηκε σοβαρά για άλλη μια φορά.

Αναλυτικά:

1ος ΟΜΙΛΟΣ

• Βασιλεία - Παρί Σεν Ζερμέν 1-2 (76΄ Ζούφι - 43΄ Ματουϊντί, 90΄ Μενιέ)
  • Λουντόγκορετς - Αρσεναλ 2-3 (12΄ Καφού, 15΄ Κεσέρου - 20΄ Τζάκα, 42΄ Ζιρού, 88΄ Οζίλ)

2ος ΟΜΙΛΟΣ

• Μπενφίκα - Ντιναμό Κιέβου 1-0 (45+2΄πεν. Σάλβιο)
  • Μπεσίκτας - Νάπολι  1-1 (79΄ πεν. Κουαρέσμα - 82΄ Χάμσικ)

3ος ΟΜΙΛΟΣ

• Γκλάντμπαχ - Σέλτικ 1-1 (32΄ Στιντλ - 76΄ πεν. Ντεμπελέ)
  • Μάντσεστερ Σίτι - Μπαρτσελόνα 3-1 (39΄, 74΄ Γκουντογκάν, 51΄ Ντε Μπράιν - 21΄ Μέσι)