Μπάσκετ: Η Μπεσίκτας υποχρέωσε την ΑΕΚ στην πρώτη ήττα

Τρίτη, 01 Νοεμβρίου 2016 21:31
UPD:21:35
INTIME SPORTS/ΒΟΛΙΤΑΚΗΣ ΣΤΕΛΙΟΣ

Φωτογραφία από τον αγώνα.

Η ΑΕΚ δεν ήταν καλή απόψε και μοιραία γνώρισε την πρώτη φετινή ήττα σε Ελλάδα και Ευρώπη, χάνοντας στο ΟΑΚΑ από την Μπεσίκτας 78-88 για την 3η αγωνιστική στον Ε΄ όμιλο του Champions League.

Οι Τούρκοι με καλή άμυνα και κυριαρχία στα ριμπάουντ έλεγξαν το παιχνίδι από το ξεκίνημα, ξέφυγαν με 13 πόντους στο 18΄ (34-47) και πήγαν στο ημίχρονο με προβάδισμα επτά πόντων (47-40).

Οι «αναλαμπές» των γηπεδούχων στο τρίτο δεκάλεπτο βοήθησαν την ομάδα του Γιούρι Ζντοβτς να ισοφαρίσει στο 29΄ σε 61-61 και η τελευταία περίοδος να ξεκινήσει από την αρχή.

Βιασύνη άνευ λόγου, κακή άμυνα ξανά, αστοχία και εκνευρισμός δεν επέτρεψαν όμως στην Ένωση να ολοκληρώσει την αντεπίθεσή της, με τον Κλαρκ να τη «σκοτώνει» από την περιφέρεια, να ξαναστέλνει τη διαφορά σε διψήφιο νούμερο (66-77 στο 36΄) και να δίνει μια άνετη νίκη στην ομάδα του.