Ιταλία: Νίκη για Κάλιαρι, ισοπαλία στο Ούντινε

Τρίτη, 01 Νοεμβρίου 2016 00:14
UPD:00:25
EPA/GIUSEPPE UNGARI

Η Κάλιαρι έφτασε στους 16 βαθμούς και ανέβηκε αρκετά ψηλά.

Η Κάλιαρι ήταν η νικήτρια στο νησιωτικό ντέρμπι της 11ης αγωνιστικής στο καμπιονάτο, καθώς επιβλήθηκε στο «Σαντ Ελία» της Παλέρμο με 2-1.

Πρωταγωνιστής για την ομάδα του Μάσιμο Ραστέλι ήταν ο Ντανιέλε Ντεσένα, σκόρερ και των δύο τερμάτων για τους Σαρδηνούς (53΄, 64΄), με τους οποίους αγωνίστηκε και πάλι βασικός ο Παναγιώτης Ταχτσίδης.

Η Κάλιαρι έφτασε στους 16 βαθμούς και ανέβηκε αρκετά ψηλά, ενώ η ομάδα του Ρομπέρτο Ντε Τζέρμπι παραμένει προτελευταία με 6 πόντους.

Ουντινέζε και Τορίνο μοιράστηκαν από ένα βαθμό στο «Φρίουλι» στη μεταξύ τους αναμέτρηση, που έληξε ισόπαλη 2-2 ύστερα από συνεχείς ανατροπές.

Με τον Ορέστη Καρνέζη βασικό, οι γηπεδούχοι «μπιανκονέρι» βρέθηκαν να κυνηγούν την ανατροπή μετά το γκολ του Μάρκο Μπενάσι στο 15ο λεπτό.

Τα κατάφεραν στο δεύτερο ημίχρονο σκοράροντας με τους Σιρίλ Τερό (60΄) και Ντούβαν Ζαπάτα (71΄), όμως η «γκρανάτα» δεν είχε πει ακόμη την τελευταία λέξη της και «απάντησε» με τον Άντεμ Λιάιτς (77΄) για το τελικό 2-2.