Μπάσκετ: «Προθέρμανση» για Ευρωλίγκα με Πασκουάλ στην εξέδρα ο Παναθηναϊκός

Κυριακή, 23 Οκτωβρίου 2016 19:01
UPD:19:05
INTIME SPORTS/ΒΟΛΙΤΑΚΗΣ ΣΤΕΛΙΟΣ

Ο Παναθηναϊκός έβγαλε την υποχρέωση με τον Κόροιβο Αμαλιάδας, νίκησε 96-65 στο ΟΑΚΑ για την τρίτη αγωνιστική του πρωταθλήματος και έδειξε έτοιμος για τον αγώνα της Ευρωλίγκας με την Μπάμπεργκ.

Με τον Τσάβι Πασκουάλ να τους παρακολουθεί από την εξέδρα, οι «πράσινοι» φρόντισαν να τελειώσουν το παιχνίδι από το ημίχρονο, όταν προηγήθηκαν 51-26.

Η διαφορά δυναμικότητας ανάμεσα στους δύο αντίπαλους ήταν μεγάλη, ωστόσο ξεχώρισε η προσπάθεια του Ρίβερς που σταμάτησε στους 19 πόντους με εξαιρετική στατιστική (6/8 σουτ με 4/5 τρίποντα), ενώ ο Σίνγκλετον είχε 16 πόντους με 7/9 σουτ.

Πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησε και ο Νικ Καλάθης, που μέτρησε 8 πόντους, 9 ριμπάουντ και 6 ασίστ παίζοντας μόλις 15 λεπτά, ενώ σταθερή αξία ο Μπουρούσης, πρόσφερε 14 πόντους, 5 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

Για την ομάδα της Ηλείας πρώτος σκόρερ ήταν ο Μπράουν με 17 πόντους, ενώ 14 είχε ο Ρίτσαρντ και 10 ο Βαν Όστρουμ