Euroleague: Άλωσε την Κωνσταντινούπολη ο Ερυθρός Αστέρας

Παρασκευή, 21 Οκτωβρίου 2016 22:35
UPD:22:50
INTIME SPORTS/ΜΑΤΘΑΙΟΣ ΓΙΩΡΓΟΣ

Οι Τούρκοι προηγήθηκαν γρήγορα με 14-3 και έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο μπροστά με 30-17. Με επιμέρους σκορ 19-5 στη β΄ περίοδο όμως, οι Σέρβοι προσπέρασαν με 36-35, για να κλείσει ισόπαλο (47-47) το ημίχρονο. .

Ο Ερυθρός Αστέρας ξεκίνησε σαν «χαμένος» το παιχνίδι απέναντι στη Γαλατασαράι, αλλά με ψυχή και πάθος κατόρθωσε να αποδράσει με το «διπλό» από την Πόλη, νικώντας με 85-83 τη Γαλατασαράι.

Η συνέχεια ήταν ακόμη πιο εντυπωσιακή, αφού οι φιλοξενούμενοι έφτασαν τη διαφορά στο +15 (65-50), όμως η χαλάρωση που επέδειξαν επέτρεψε στη Γαλατά να μειώσει σταδιακά και εν τέλει να προηγηθεί με 81-77, περίπου 3 λεπτά πριν τη λήξη, χωρίς όμως και να την κατακτήσει.

Ο Σιμόνοβιτς είχε 23 πόντους, ο Γιόβιτς 14 και οι ΓκούντουριτςΚούζμιτς από 11, ενώ για τους Τούρκους ξεχώρισαν ο Ντέι με 24 και ο Τάιους με 19 πόντους.