Euroleague: Νίκες... στον πόντο για Μπασκόνια και Φενερμπαχτσέ

Σάββατο, 15 Οκτωβρίου 2016 00:37
UPD:00:49
FOSPHOTOS/Panayiotis Tzamaros

Με μία στις δύο βολές του Σενγκέλια περίπου 5 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε η Μπασκόνια επικράτησε 85-84 της Αναντολού Εφές στην επιστροφή του Βέλιμιρ Περάσοβιτς στην Ισπανία, αυτή την φορά ως αντίπαλος της μέχρι πέρυσι ομάδας του (τότε Λαμποράλ Κούτσα).

Θρίλερ σε Ισπανία και Τουρκία, με τις Μπασκόνια και Φενερμπαχτσέ να επικρατούν με ένα πόντο επί των Αναντολού Εφές και Μπάμπεργκ.

«Χιτσκοκικό» ήταν και το φινάλε στην Κωνσταντινούπολη, όπου η Φενερμπαχτσέ του Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς επιβλήθηκε 67-66 της Μπάμπεργκ, η οποία είχε την ευκαιρία να πάρει τη νίκη στο τέλος, αλλά ο Μέλι αστόχησε και οι Τούρκοι πανηγύρισαν. Σε 22 λεπτά συμμετοχής ο Κώστας Σλούκας έμεινε άποντος, ενώ αντίθετα ο Νίκος Ζήσης σε 31 λεπτά πέτυχε 11 πόντους για τη γερμανική ομάδα.

Με μεγάλη ανατροπή στο φινάλε η Μπαρτσελόνα έφυγε νικήτρια από τη Ρωσία με 69-63 επί της Ούνιξ Καζάν, η οποία είχε το προβάδισμα στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα. Κορυφαίος της ομάδας του Γιώργου Μπαρτζώκα ήταν ο Ντόελμαν με 23 πόντους, ενώ ο Κώστας Καϊμακόγλου σε 15 λεπτά συμμετοχής είχε μόλις 3 πόντους για λογαριασμό των γηπεδούχων που έχασαν τη νίκη μέσα από τα χέρια τους.