Βόλεϊ: Πικρός αποκλεισμός για Εθνική

Σάββατο, 08 Οκτωβρίου 2016 22:28
UPD:22:29
EPA/ADAM WARZAWA

Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα έφτασε κοντά σε μια μεγάλη ανατροπή, αλλά το 0-3 στο Λας Πάλμας από την Ισπανία το περασμένο Σάββατο αποδείχθηκε αξεπέραστο.

Όνειρο έμεινε για την Εθνική Ανδρών η πρόκριση στην τελική φάση του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος 2017, που θα φιλοξενηθεί στην Πολωνία.

Η ελληνική ομάδα νίκησε 3-2 τους Ισπανούς στον επαναληπτικό αγώνα μπαράζ με έπαθλο ένα εισιτήριο για τα τελικά, αλλά ήταν μια νίκη άνευ αντικρίσματος, αφού την πρόκριση πήραν οι Ίβηρες.

Μετά το 0-3 στην Ισπανία για να προκριθεί η Εθνική έπρεπε να νικήσει απόψε στην Κοζάνη με 3-0 ή 3-1 για να οδηγήσει το ματς στο «χρυσό σετ» και να το κατακτήσει για να προκριθεί.

Παρά την «ψυχρολουσία» 0-1 στο κλειστό της Λευκόβρυσης, οι παίκτες του Σωτήρη Δρίκου κατόρθωσαν να γυρίσουν το παιχνίδι προηγούμενοι με 2-1 σετ και 21-18 στο τέταρτο, αλλά δεν κατόρθωσαν να κρατήσουν τη διαφορά, οι Ισπανοί ισοφάρισαν (28-26 το 4ο σετ) και το παιχνίδι τελείωσε εκεί.