Primera Division: Πέρασε από το Μεστάγια η Ατλέτικο Μαδρίτης

Κυριακή, 02 Οκτωβρίου 2016 16:34
UPD:16:36
REUTERS/HEINO KALIS

Οι «ροχιμπλάνκος» μετά το «τρίποντο» επί της Μπάγερν στο Champions League είχαν καλή ψυχολογία και κατάφεραν στο δεύτερο μέρος να ανοίξουν το σκορ με τον Γκριεζμάν στο 63΄ και στις καθυστερήσεις να «κλειδώσουν» τη νίκη τους με το τέρμα του Γκαμεϊρό.

Αρχίζει να βρίσκει την φόρμα της η Ατλέτικο Μαδρίτης, η οποία νίκησε με 2-0 τη Βαλένθια στο «Μεστάγια», για την 7η αγωνιστική του ισπανικού πρωταθλήματος.

Δύο πέναλτι έχασε η ομάδα του Ντιέγκο Σιμεόνε, το πρώτο στο 44΄ με τον Γκριεζμάν (είχε κάνει το ίδιο και με τη Μπάγερν όταν εκτέλεσε και η μπάλα βρήκε στο δοκάρι του Νόιερ) και το δεύτερο στο 69΄ με τον Γκάμπι. Και στις δύο περιπτώσεις ο γκολκίπερ των «νυχτερίδων», Ντιέγκο Άλβες, βρέθηκε στη σωστή θέση και απόκρουσε.

Προσωρινά στην κορυφή πέρασε η Ατλέτικο, μιας και η Ρεάλ Μαδρίτης παίζει στις 17:15 με την Εϊμπάρ.