Γερμανία: Χωρίς «φρένα» η Ντόρτμουντ

Σάββατο, 24 Σεπτεμβρίου 2016 00:15
UPD:00:32
REUTERS/THILO SCHMUELGEN

Οι Βεστφαλοί σημείωσαν απόψε την τρίτη συνεχή νίκη τους στη Bundesliga, επικρατώντας με το πενιχρό για τα επιθετικά στάνταρντς τους της Φράιμπουργκ με 3-1.

Ασταμάτητη είναι αυτή την περίοδο η Μπορούσια Ντόρτμουντ, που μοιράζει... πόνο σε πρωτάθλημα και Τσάμπιονς Λιγκ.

Στην εναρκτήρια αναμέτρησης της 5ης αγωνιστικής και στο «Σίγκναλ Ιντούνα Παρκ» η ομάδα του Τόμας Τούχελ, που προερχόταν από 5-1 επί της Βόλφσμπουργκ και το 6-0 με τη Ντάρμσταντ, είχε ξανά τις ευκαιρίες για μεγάλο σκορ.

Ο Ομπαμεγιάνγκ άνοιξε το σκορ στο 45΄, ο Πίστσεκ διπλασίασε στο 53΄ και ο Γκερέρο διαμόρφωσε το τελικό σκορ στις καθυστερήσεις, με τους φιλοξενούμενους να έχουν μειώσει στο 60΄ με τον Φίλιπ.

Η Ντόρτμουντ έφτασε στην κορυφή με 12 βαθμούς και είναι ισόβαθμη της Μπάγερν, που αγωνίζεται αύριο στο Αμβούργο. Να σημειωθεί πως και απόψε ο Σωκράτης Παπασταθόπουλος ήταν βασικός στους «κιτρινόμαυρους».