Champions League: «Λύτρωση» στο φινάλε για τη Ρεάλ

Τετάρτη, 14 Σεπτεμβρίου 2016 23:52
UPD:15/09/2016 00:16
REUTERS/JUAN MEDINA

Tο ματς της βραδιάς έγινε στη Μαδρίτη, όπου η πρωταθλήτρια Ευρώπης, Ρεάλ, βρισκόταν με την «πλάτη στον τοίχο» μέχρι το 89΄, όταν με φάουλ-φωτοβολίδα ο Κριστιάνο Ρονάλντο ισοφάρισε και στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Μοράτα χάρισε το «τρίποντο» στην ομάδα του Ζιντάν.

Απίστευτη ανατροπή πέτυχε η Ρεάλ Μαδρίτης στο «Μπερναμπέου» και νίκησε με 2-1 τη Σπόρτινγκ Λισαβόνας στην πρεμιέρα των ομίλων του Champions League.

Και η δεύτερη μέρα της 1ης αγωνιστικής έφερε πολλά γκολ και αρκετές συγκινήσεις στα παιχνίδια. Το ματς της βραδιάς έγινε στη Μαδρίτη, όπου η πρωταθλήτρια Ευρώπης, Ρεάλ, βρισκόταν με την «πλάτη στον τοίχο» μέχρι το 89΄, όταν με φάουλ-φωτοβολίδα ο Κριστιάνο Ρονάλντο ισοφάρισε και στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Μοράτα χάρισε το «τρίποντο» στην ομάδα του Ζιντάν.

Ο Σωκράτης Παπασταθόπουλος βρήκε δίχτυα στο εμφατικό 6-0 της Ντόρτμουντ στη Βαρσοβία επί της Λέγκια, ενώ με χατ τρικ του Αγουέρο η Μάντσεστερ Σίτι συνέτριψε με 4-0 τη Γκλάντμπαχ στο ματς που είχε αναβληθεί χθες λόγω της κακοκαιρίας.

Τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της πρεμιέρας σε όλους τους ομίλους:

1ος όμιλος

Βασιλεία - Λουντόγκορετς    1-1 (80΄ Στέφεν - 45΄ Καφού)
Παρί Σ.Ζ. - Αρσεναλ             1-1 (1΄ Καβάνι - 78΄ Σάντσες)

2ος όμιλος

Μπενφίκα - Μπεσίκτας          1-1 (12΄ Τσέρβι - 90+3΄ Ταλίσκα)
Ντιναμό Κιέβου - Νάπολι       1-2 (26΄ Γκάρμας - 36΄,45΄+2΄ Μίλικ)

3ος όμιλος

Μπαρτσελόνα - Σέλτικ           7-0 (3΄,27΄,60΄ Μέσι, 50΄ Νεϊμάρ, 59΄ Ινιέστα, 75΄,88΄ Σουάρες)
Μάντσεστερ Σ.- Γκλάντμπαχ 4-0 (9΄,28΄πεν.,77΄ Αγουέρο, 90+1΄ Ιεανάτσο)

4ος όμιλος

Μπάγερν - Ροστόφ                5-0 (28΄πεν. Λεβαντόφσκι, 45΄+2΄ Μίλερ, 53΄,60΄ Κίμιχ, 90΄ Μπερνάτ)
Αϊντχόφεν - Ατλέτικο Μαδρ.   0-1 (43΄ Σαούλ)

5ος όμιλος

Λεβερκούζεν - ΤΣΣΚΑ Μ.       2-2 (9΄ Μεχμέντι, 15΄ Τσαλχάνογλου - 36΄ Τζαγκόεφ, 38΄ Ερεμένκο)
Τότεναμ - Μονακό                   1-2 (45΄ Αλντερβάιρελντ - 15΄ Σίλβα, 31΄ Λεμάρ)

6ος όμιλος

Λέγκια - Ντόρτμουντ               0-6 (7΄ Γκέτσε, 15΄ Παπασταθόπουλος, 17΄ Μπαρτρά, 51΄ Γκερέιρο, 76΄ Κάστρο, 87΄ Ομπαμεγιάνγκ)
Ρεάλ Μαδρίτης - Σπόρτινγκ Λ. 2-1 (89΄ Ρονάλντο, 90+5΄ Μοράτα - 48΄ Μπρούνο Σέζαρ)