Γερμανία: «Ματσάρα» στην «Opel Arena»

Κυριακή, 11 Σεπτεμβρίου 2016 20:32
UPD:20:35
EPA/TORSTEN SILZ

Το παιχνίδι εξελίχθηκε σε μονόλογο των γηπεδούχων στο πρώτο μέρος. Με ηγέτη τον πρώην μέσο του Αστέρα Τρίπολης, Ντε Μπλάσις (2 γκολ, μία αίστ), η Μάιντς προηγήθηκε 4-1 στο πρώτο 45λεπτο κι έδειξε να «καθαρίζει» το παιχνίδι.

Κοντά σε μία από τις πιο μεγάλες ανατροπές στην ιστορία της Bundesliga έφτασε η Χοφενχάιμ, που αναδείχθηκε ισόπαλη, 4-4, με τη Μάιντς στην  «αυλαία» της 2ης αγωνιστικής.

Η αποβολή του Μπούσμαν, όμως, στο 58΄ έφερε τα πάνω κάτω στο ματς και η φιλοξενούμενη, Χοφενχάιμ, κατάφερε μέσα σε 13 λεπτά (71΄,72΄, 84΄) να πετύχει τρία γκολ με τους Ουτ (2) και Σάλαϊ, ενώ απείλησε και με πέμπτο, που τελικά δεν ήρθε.

Νωρίτερα, στη Βρέμη, με τη «γκολάρα» του Σταφυλλίδη στο 73΄ η Άουγκσμπουργκ πήρε μεγάλη νίκη επί της Βέρντερ με 2-1. Οι γηπεδούχοι είχαν προηγηθεί με το πέναλτι του Γιόχανσον.