Τετάρτη, 24 Αυγούστου 2016 23:50
UPD:25/08/2016 00:02
EPA/STRINGER

Το αποτέλεσμα έστειλε τους Δανούς στους ομίλους της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης της Ευρώπης και τους Κύπριους σε εκείνους του Europa League. Αποτέλεσμα που έστειλε τους Δανούς στους ομίλους της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης της Ευρώπης και τους Κύπριους σε εκείνους του Europa League.

Ογδόντα έξι λεπτά κράτησε για τον ΑΠΟΕΛ ζωντανό το όνειρο της συμμετοχής στους ομίλους του Champions League.

Η κυπριακή ομάδα με το γκολ του Σωτηρίου στο 68΄ ισοφάρισε το σκορ του πρώτου αγώνα με την Κοπεγχάγη, ωστόσο, τέσσερα λεπτά πριν το φινάλε, ο Σανταντέρ με υπέροχο γκολ «έγραψε» το τελικό 1-1. Αποτέλεσμα που έστειλε τους Δανούς στους ομίλους της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης της Ευρώπης και τους Κύπριους σε εκείνους του Europa League.

Πανηγυρική πρόκριση πήρε η Ροστόφ με το εμφατικό 4-1 επί του Άγιαξ (1-1 το πρώτο ματς στην Ολλανδία), ενώ το σκορ της βραδιάς πέτυχε η Γκλάντμπαχ, η οποία διέλυσε με 6-1 τη Γιουνγκ Μπόις (είχε νικήσει 3-1 και στην Ελβετία).

Με «σβηστές μηχανές» η Μάντσεστερ Σίτι νίκησε 1-0 τη Στεάουα και πέρασε άνετα στους ομίλους μετά το 5-0 στο Βουκουρέστι.