Premier League: Λυτρωτής ο Ντιέγκο Κόστα, σοκ για Λίβερπουλ

Σάββατο, 20 Αυγούστου 2016 19:45
UPD:22:36
REUTERS/Tony O'Brien

Ο Ντιέγκο Κόστα αποδείχθηκε λυτρωτής για δεύτερη κατά σειρά εβδομάδα, χαρίζοντας το δεύτερο τρίποντο στην Τσέλσι στις ισάριθμες πρώτες αγωνιστικές της Premier League.

Απέναντι στη Γουότφορντ οι «μπλε» βρέθηκαν πίσω στο σκορ από το γκολ του Καπουέ, αλλά έκαναν την ανατροπή στο τελευταίο δεκάλεπτο ισοφαρίζοντας με τον Μπατσουαγί και φτάνοντας στο «διπλό» με τον Κόστα 87΄.

Αγνώριστη συγκριτικά με την πρεμιέρα και την εκτός έδρας νίκη επί της Άρσεναλ, η Λίβερπουλ έχασε 0-2 από την Μπέρνλι που σκόραρε τα τέρματά της στο πρώτο μισό του αγώνα.

Στην επανάληψη οι «κόκκινοι» πίεσαν ασφυκτικά, δημιούργησαν και έχασαν ευκαιρίες αλλά γκολ δεν βρήκαν κι έτσι ήρθε η πρώτη ήττα τους, νωρρίς-νωρίς, στο φετινό πρωτάθλημα.

Με δύο γκολ του Αγουέρο κι άλλα τόσα του Νολίτο η Μάντσεστερ Σίτι νίκησε 4-1 εκτός έδρας τη Στόουκ Σίτι κάνοντας το «2Χ2», ενώ το ίδιο συνέβη με τη Χαλ, που επικράτησε 2-0 της Σουόνσι στην Ουαλία 2-0 της Σουόνσι.

Τότεναμ και Έβερτον σημείωσαν τις πρώτες φετινές νίκες τους στο πρωτάθλημα, καθώς επιβλήθηκαν των Κρίσταλ Πάλας με 1-0 και Γουέστ Μπρομ με 2-1, αντίστοιχα.

Στο τελευταίο παιχνίδι της ημέρας Λέστερ και Άρσεναλ έμειναν στο 0-0, κατακτώντας τον πρώτο βαθμό τους στο φετινό πρωτάθλημα.

Τα αποτελέσματα:

• Στόουκ Σίτι-Μάντσεστερ Σίτι  1-4 (49΄ πεν. Κρκιτς - 27΄ πεν., 36΄ Αγουέρο, 86΄, 90΄+ Νολίτο)
  • Μπέρνλι-Λίβερπουλ 2-0 (2΄ Βόουκς, 37΄ Γκρέι)
  • Σουόνσι-Χαλ 0-2 (79΄ Μαλόνι, 90+2΄ Ερνάντεθ)
  • Τότεναμ-Κρίσταλ Πάλας 1-0 (83΄ Γουανγιάμα)
  • Γουότφορντ-Τσέλσι 1-2 (55΄ Καπουέ - 80΄ Μπατσουαγί, 87΄ Ντιέγκο Κόστα)
  • Γουέστ Μπρομ-Έβερτον 1-2 (9΄ ΜακΌλεϊ - 45΄+ Μιραλάς, 60΄ Μπάρι)
  • Λέστερ-Άρσεναλ 0-0