Ολυμπιακοί Αγώνες: Στον τελικό του βόλεϊ η Ιταλία

Παρασκευή, 19 Αυγούστου 2016 22:58
UPD:23:03
REUTERS/RICARDO MORAES

Στιγμιότυπο του αγώνα.

Μετά από συγκλονιστικό ματς η Ιταλία νίκησε 3-2 σετ τις ΗΠΑ και προκρίθηκε στον τελικό του Ολυμπιακού τουρνουά βόλεϊ ανδρών του Ρίο.

Ομάδα από ατσάλι η Ιταλία, κατάφερε να εξασφαλίσει το 6ο της Ολυμπιακό μετάλλιο και, πλέον, στοχεύει να ανέβει στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου, για πρώτη φορά στην ιστορία της, μετά την επιτυχία της επί του μεγάλου φαβορί για την κατάκτηση του χρυσού.

Οι Αμερικανοί έχασαν μέσα από τα χέρια τους το πρώτο σετ με 28-30, αλλά πήραν τα δύο επόμενα και, μάλιστα, στο τρίτο έκαναν επίδειξη δύναμης (25-9). Οι Ιταλοί, όμως, δεν είχαν πει την τελευταία τους κουβέντα, ισοφάρισαν σε 2-2 (25-22) και στο τάι μπρέικ έδειξαν ότι ήθελαν περισσότερο το ματς (15-9).

Αντίπαλος της Ιταλίας θα είναι ο νικητής του αγώνα, Ρωσία-Βραζιλία, που είναι προγραμματισμένος να ξεκινήσει στις 04:00 τα ξημερώματα του Σαββάτου. Η Ιταλία μετρά πέντε Ολυμπιακά μετάλλια και συγκεκριμένα δύο ασημένια και τρία χάλκινα, με τελευταίο το χάλκινο στο Λονδίνο το 2012.