Αγγλία: Στο… παρά τρία «χαμογέλασε» η Μάντσεστερ Σίτι

Σάββατο, 13 Αυγούστου 2016 21:31
UPD:21:35
REUTERS/Darren Staples

Το αυτογκόλ του Πάντι ΜακΝερ στο 87ο λεπτό έκρινε την αναμέτρηση στο «Ετιχαντ». Η Μάντσεστερ Σίτι γλίτωσε το «έμφραγμα» και πήρε τη νίκη με 2-1 επί της Σάντερλαντ, στο τελευταίο χρονικά ματς του «πρώτου πιάτου» της 1ης αγωνιστικής της Premier League.

Το ντεμπούτο του Πεπ Γκουαρδιόλα στον πάγκο των «πολιτών» συνοδεύτηκε με αγχωτική νίκη, αν και η ομάδα του Ισπανού προπονητή προηγήθηκε πολύ νωρίς με το πέναλτι του Σέρχιο Αγουέρο (4΄).

Οι «μαύρες γάτες» έφτασαν στην ισοφάριση στο 71΄ με το πλασέ του Ντεφόου, ωστόσο, τρία λεπτά πριν το 90΄ ο ΜακΝερ με κεφαλιά έστειλε άθελά του τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του και με τον τρόπο αυτό η Σίτι έγινε η 2η γηπεδούχος ομάδα από τις 7 συνολικά του σημερινού προγράμματος, που έφτασε στη νίκη (είχε προηγηθεί το 2-1 της Χαλ επί της πρωταθλήτριας Λέστερ).