Πόλο: Πρώτοι στο Μπορ με νίκη επί της Σερβίας οι Άνδρες

Κυριακή, 17 Ιουλίου 2016 17:58
UPD:17:59
INTIME SPORTS/LATO KLODIAN

Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα αναδείχθηκε πρώτο στο τουρνουά προετοιμασίας του Μπορ επικρατώντας των «πλάβι» στα πέναλτι 6-5, με την κανονική διάρκεια να έχει ολοκληρωθεί 9-9.

Πολύ μεγάλη νίκη, κυρίως όσον αφορά στο ψυχολογικό επίπεδο ενόψει των Ολυμπιακών Αγώνων του Ρίο, πέτυχε η Εθνική ομάδα Ανδρών απέναντι στην παγκόσμια πρωταθλήτρια και πρωταθλήτρια Ευρώπης, Σερβία.

Οι παίκτες του Θοδωρή Βλάχου έκαναν κακό ξεκίνημα και βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 1-4, όμως με μια εκπληκτική δεύτερη περίοδο κατόρθωσαν να προσπεράσουν με 5-4.

Στη συνέχεια η Εθνική διεύρυνε τη διαφορά στα δύο γκολ (7-5, 8-6, 9-7). Οι Σέρβοι μείωσαν σε 8-9 τρία λεπτά πριν τη λήξη, ενώ περίπου ένα λεπτό πριν το τέλος ισοφάρισαν, στέλνοντας το ματς στα πέναλτι.

Για την Εθνική σκόραραν (μαζί με τα πέναλτι) οι Μουρίκης 4, Γεννηδουνιάς 3, Γούνας 2, Μυλωνάκης 2, Δερβίσης, Αφρουδάκης, Δελακάς και Κολόμβος.