Πόλο: Δεύτερη στο Βαλκανικό η Εθνική Παίδων

Κυριακή, 10 Ιουλίου 2016 17:17
UPD:17:38
INTIME SPORTS/ΚΩΤΣΑΚΗΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ

Τη δεύτερη θέση κατάκτησε η Εθνική Παίδων στους Βαλκανικούς Αγώνες, αφού στον τελικό της διοργάνωσης, που διεξήχθη στο Βελιγράδι, έχασε από το Μαυροβούνιο στη διαδικασία των πέναλτι με 10-9, ενώ η κανονική διάρκεια είχε λήξει 11-11.

Η ομάδα του Νίκου Βενετόπουλου ξεκίνησε πολύ δυνατά το παιχνίδι, προηγήθηκε 5-1 στη λήξη της πρώτης περιόδου, αλλά δεν κατάφερε να διατηρήσει το προβάδισμά της, αφού οι Μαυροβούνιοι αντέδρασαν και μείωσαν στο γκολ (6-5) στη λήξη του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μισό του παιχνιδιού οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ. Το Μαυροβούνιο προηγήθηκε στο τελευταίο λεπτό του αγώνα για πρώτη φορά (11-10), όμως η ελληνική ομάδα ισοφάρισε στην τελευταία επίθεσή της και έστειλε το ματς στη διαδικασία των πέναλτι.

Μετά τα πρώτα πέντε χτυπήματα το σκορ ήταν 4-4, με τον Μανθογιάννη να αποκρούει το τελευταίο πέναλτι και να κρατά την Εθνική στη διεκδίκηση της νίκης. Στη δεύτερη πεντάδα, όμως, η αντίπαλη ομάδα ευστόχησε σε όλα τα πέναλτι και πήρε τη νίκη.