Copa America Centenario: Πρωταθλήτρια η Χιλή

Δευτέρα, 27 Ιουνίου 2016 12:58
UPD:13:00
REUTERS/Brad Penner

Η Χιλή νίκησε για δεύτερη φορά σε ένα χρόνο την Αργεντινή σε τελικό Copa America, ξανά στα πέναλτι (4-2) όπως και πέρυσι και κατάκτησε το τρόπαιο στην επετειακή διοργάνωση (Copa America Centenario) που φιλοξενήθηκε στις ΗΠΑ.

Ο τελικός διεξήχθη στο MetLife Stadium, στο Νιου Τζέρσεϊ, παρουσία 82.016 θεατών και κρίθηκε πάλι στα πέναλτι, αφού τόσο η κανονική διάρκεια όσο και η παράταση έληξαν χωρίς σκορ.

Ο αγώνας ήταν σκληρός, με πολλά φάουλ και είναι χαρακτηριστικό ότι οι δύο ομάδες είχαν μείνει με 10 παίκτες ήδη από το πρώτο ημίχρονο, καθώς στο 28΄ αποβλήθηκε ο Ντίας για τη Χιλή και στο 43΄ τον ακολούθησε ο Ρόχο.

Στη διαδικασία των πέναλτι ο Μέσι σούταρε άουτ και ο Μπράβο απέκρουσε την εκτέλεση του Μπίλια, ενώ για τους Χιλιανούς αστόχησε ο Βιδάλ.

Το δράμα για την Αργεντινή ολοκληρώθηκε μετά τον αγώνα, που σήμανε ακόμη ένα χαμένο τελικό για την «αλμπισελέστε», καθώς ο Λιονέλ Μέσι ανακοίνωσε ότι αποχωρεί από την Εθνική, σε ηλικία μόλις 29 ετών.