NBA: Ισοφάρισαν οι Γουόριορς

Πέμπτη, 19 Μαΐου 2016 11:49
UPD:11:54
USA Today Sports/Kyle Terada

Αυτή τη φορά οι Γουόριορς έπαιξαν σαν πρωταθλητές, είχαν πάθος και τον Στεφ Κάρι σε... υψηλές πτήσεις και κάπως υπέταξαν την Οκλαχόμα με 118-91 και ισοφάρισαν σε 1-1 τη σειρά των τελικών στη δυτική περιφέρεια, έχοντας όμως δεχθεί το break.

Το Γκόλντεν Στέιτ είδε τον ηγέτη του να «εκρήγνυται» στην τρίτη περίοδο, να σκοράρει 15 πόντους σε λιγότερο από δύο λεπτά και η διαφορά να εκτινάσσεται από το εύθραυστο +7 στους 20 πόντους!

Εκεί, ουσιαστικά, τελείωσε και ο αγώνας, αφού οι «πολεμιστές» δεν άφησαν περιθώριο στη Θάντερ να επιστρέψει στο παιχνίδι, καθώς δεν χαλάρωσαν ούτε στιγμή.

Για την Οκλαχόμα κορυφαίος ήταν για άλλη μια φορά ο Κέβιν Ντουράντ με 29 πόντους, ο Ράσελ Γουέστμπρουκ πρόσθεσε άλλους 16, όμως χωρίς βοήθεια από τους υπόλοιπους δεν μπορείς να νικήσεις τους Γουόριορς.