Γερμανία: Παρέμεινε η Βέρντερ, στα play out η Αϊντραχτ

Σάββατο, 14 Μαΐου 2016 18:38
UPD:18:41
REUTERS/WOLFGANG RATTAY

Για 88 λεπτά η Αϊντραχτ κρατούσε την πολύτιμη ισοπαλία στη Βρέμη, αλλά τελικά οι γηπεδούχοι πέτυχαν το «χρυσό» γκολ και παρέμειναν στην κατηγορία, στέλνοντας τους φιλοξενούμενους στα play out.

Στο φινάλε της Bundesliga η Βέρντερ Βρέμης νίκησε 1-0 την Αϊντραχτ Φρανκφούρτης και στην έστειλε στα μπαράζ παραμονής.

Η «αυλαία» στο γερμανικό πρωτάθλημα επεφύλασσε πολλές συγκινήσεις όσον αφορά τη μάχη για την αποφυγή του υποβιβασμού. Για 88 λεπτά η Αϊντραχτ κρατούσε την πολύτιμη ισοπαλία στη Βρέμη, αλλά τελικά οι γηπεδούχοι πέτυχαν το «χρυσό» γκολ και παρέμειναν στην κατηγορία, στέλνοντας τους φιλοξενούμενους στα play out.

Το «εισιτήριο» για τους προκριματικούς του Champions League εξασφάλισε η Γκλάντμπαχ στο φινάλε της Bundesliga, μετά την εκτός έδρας νίκη της επί της Ντάρμστατ με 2-0.

Τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 34ης αγωνιστικής:

Μάιντς-Χέρτα Βερολίνου 0-0
Λεβερκούζεν-Ινγκολστατ 3-2 (31΄ Αράνγκουις, 38΄ Καμπλ, 61΄ Κίσλινγκ - 16΄ Λέκι, 69΄πεν. Χάρτμαν)
Μπάγερν Μονάχου-Ανόβερο 3-1 (12΄ Λεβαντόφσκι, 28΄,54΄ Γκέτσε - 66΄ Σόμπιεχ)
Ντόρτμουντ-Κολονία 2-2 (11΄ Κάστρο, 75΄ Ρόις - 27΄ Μοντέστε, 43΄ Γιόγιτς)
Άουγκσμπουργκ-Αμβούργο 1-3 (11΄ Φινμπόγκασον - 36΄, 73΄ Γκρέγκοριτς, 62΄ Μίλερ)
Χοφενχάιμ-Σάλκε 1-4 (41΄ Ουτ - 7΄ Χούντελααρ, 14΄ Τσούπο-Μότινγκ, 56΄ Σέιν, 89΄αυτ. Σαρ)
Ντάρμστατ-Γκλάντμπαχ 0-2 (31΄ Αζάρ, 63΄ Χαν)
Βόλφσμπουργκ-Στουτγκάρδη 3-1 (11΄ Αρνολντ, 29΄,92΄ Σίρλε - 78΄ Ντιντάβι)
Βέρντερ Βρέμης-Αϊντραχτ Φρανκφούρτης 1-0 (88΄ Τζιλομποτζι)