NBA: Πρώτος τελικός για Κλίβελαντ, τιτανομαχία στη Δύση

Δευτέρα, 09 Μαΐου 2016 12:28
UPD:12:31
USA Today Sports/Dale Zanine

Το Κλίβελαντ προκρίθηκε στον τελικό της ανατολικής περιφέρειας και μάλιστα με... «σκούπα», καθώς με τη νίκη στην Ατλάντα επί των Χοκς (100-99) έφτασε στο 4-0.

Ο Κέβιν Λοβ είχε 27 πόντους και 13 ριμπάουντ, ενώ ο Λεμπρόν Τζέιμς πρόσθεσε 21 πόντους, 10 ριμπάουντ και 9 ασίστ για τους Καβαλίερς, που περιμένουν πια το νικητή της σειράς Τορόντο-Μαϊάμι, με τους Καναδούς να προηγούνται 2-1.

Αντίθετα, πολύ πιο αμφίρροπος είναι ο ημιτελικός της δυτικής περιφέρειας ανάμεσα στο Σαν Αντόνιο και την Οκλαχόμα, η οποία με τον Κέβιν Ντουράντ να ισοφαρίζει το ρεκόρ καριέρας του στα πλέι οφ (41 πόντοι) νίκησε με 111-97 και ισοφάρισε σε 2-2.

Ο άσος των Θάντερ σκόραρε 29 πόντους στο δεύτερο ημίχρονο, εκ των οποίων τους 17 στην τελευταία περίοδο, όταν οι γηπεδούχοι έτρεξαν επιμέρους σκορ 34-16 και ανέτρεψαν το σταθερό προβάδισμα που είχαν έως τότε οι Σπερς.

Από την πλευρά των Τεξανών, που θα φιλοξενήσουν τον πέμπτο αγώνα στην έδρα τους τα ξημερώματα της Τετάρτης, ο Τόνι Πάρκερ είχε 22 πόντους, ο Καουάι Λέοναρντ 21 και ο ΛαΜάρκους Όλντριτζ 20.