Μπάσκετ: Στα ημιτελικά ο Άρης, προδόθηκε από «φίλια πυρά» η Κηφισιά

Σάββατο, 23 Απριλίου 2016 21:43
UPD:21:45
INTIME SPORTS/ΒΟΛΙΤΑΚΗΣ ΣΤΕΛΙΟΣ

Οι «κίτρινοι» νίκησαν στο Ζηρίνειο με 108-103 ύστερα από δύο παρατάσεις, έκαναν το 2-0 στη σειρά και θα παίξουν με το νικητή της σειράς Παναθηναϊκός-Κολοσσός Ρόδου.

Ο Άρης προκρίθηκε στα ημιτελικά του πρωταθλήματος χάρις στο... αυτοκαλάθι με το οποίο ο Ζερμέιν Μάρσαλ της Κηφισιάς ισοφάρισε εις βάρος της ομάδας του στη λήξη της πρώτης παράτασης!

Η ομάδα των βορείων προαστίων ήταν γενικά καλύτερη του Άρη στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, βρέθηκε κοντά στο 1-1 αλλά ο Μάρσαλ, με το σκορ στο 95-93, έκανε το αδιανόητο.

Αρχικά υπέπεσε σε φάουλ στον ΜακΝιλ, ο οποίος ευστόχησε στην πρώτη και αστόχησε (εσκεμμένα) στη δεύτερη, αλλά το ριμπάουντ κατέληξε στον Στίγκερς, στα 4΄΄ πριν τη λήξη.

Η μπάλα πήγε στον Μάρσαλ, ο οποίος άφησε άφωνο όλο το γήπεδο όταν αντί να επιτεθεί στην απέναντι πλευρά του γηπέδου έβαλε καλάθι στην ομάδα του!!!

Ο Άρης είχε εύκολη αποστολή πια και στη δεύτερη παράταση κυριάρχησε, με τον Ουότερς να σταματά στους 29 πόντους, ενώ είχε ακόμη 9 ασίστ και 6 ριμπάουντ, αν και στην κανονική διάρκεια του αγώνα έχασε τη μεγάλη ευκαιρία για να δώσει τη νίκη στην ομάδα του, καθώς αστόχησε μόνος στο λέι απ της νίκης!