Αγγλία: Στον τελικό του Κυπέλλου η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ

Σάββατο, 23 Απριλίου 2016 21:27
UPD:21:29
REUTERS/Andrew Couldridge

Στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Γάλλος στράικερ έστειλε τους «μπέμπηδες» μετά από 9 χρόνια στον τελικό της διοργάνωσης (είχε δώσει προβάδισμα στο 33΄ ο Φελαΐνί), ενώ στο 75΄ ο Κρις Σμόλινγκ με αυτογκόλ είχε φέρει το ματς στα ίσια.

Την ευκαιρία να «σώσει την χρονιά» με την κατάκτηση του Κυπέλλου Αγγλίας θα έχει η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ.

Η ομάδα του Φαν Γκάαλ με γκολ του Αντονί Μαρσιάλ σε «νεκρό χρόνο» νίκησε με 2-1 την Έβερτον στο «Γκούντισον Παρκ» κι εξασφάλισε το «εισιτήριο» για τον τελικό του αρχαιότερου ποδοσφαιρικού θεσμού στο Νησί.

Η Έβερτον έχασε πέναλτι στο 57΄ με τον Ρομελου Λουκάκου (απέκρουσε ο Ντε Χέα).

Για τελευταία φορά η Γιουνάιτεντ είχε παίξει σε τελικό το 2007 (είχε ηττηθεί από την Τσέλσι), ενώ η τελευταία της κατάκτηση ήταν το 2004 απέναντι στη Μίλγουολ.

Αντίπαλος των «κόκκινων διάβολων» στον καταληκτικό αγώνα θα είναι μία εκ των Κρίσταλ Πάλας ή Γουότφορντ, που αναμετρώνται αύριο στον δεύτερο ημιτελικό.