Πόλο: Αποκλείστηκε από τον τελικό της Ευρωλίγκας ο Ολυμπιακός

Σάββατο, 23 Απριλίου 2016 16:58
UPD:18:56
INTIME SPORTS/INTIMEsports

Οι «ερυθρόλευκες» έχασαν με 11-12 από την ουγγρική Ουίπεστ και έμειναν εκτός συνέχειας, με τη νικήτρια να αντιμετωπίζει στον αυριανό τελικό τη διοργανώτρια του φάιναλ 4, την ισπανική Σαμπαντέλ.

Η γυναικεία ομάδα του Ολυμπιακού απέτυχε να προκριθεί στον τελικό της εφετινής Ευρωλίγκας και να υπερασπιστεί τον τίτλο της πρωταθλήτριας Ευρώπης, που κατάκτησε πέρυσι.

Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε ακόμη και με διαφορά 4 γκολ, για να κλείσει την τρίτη περίοδο στο +3 (10-7). Στην έναρξη της τελευταίας περιόδου, όμως, ο πειραϊκός σύλλογος δέχθηκε τρία αναπάντητα γκολ, η Ουίπεστ ισοφάρισε σε 10-10 και πήρε προβάδισμα για πρώτη φορά στον αγώνα, η Μπιανκόνι έγραψε το 11-11, αλλά η Κιστελέκι πέτυχε το 12-11 για το ουγγρικό συγκρότημα, 3,5 λεπτά πριν τη λήξη.

Ακόμη κι έτσι, όμως, οι «ερυθρόλευκες» είχαν την ευκαιρία για να ισοφαρίσουν, όταν με 3 δευτερόλεπτα να απομένουν για την ολοκλήρωση του αγώνα η Αλεξάνδρα Ασημάκη βρέθηκε απέναντι από την αντίπαλη τερματοφύλακα, με τον Ολυμπιακό να παίζει με παίκτρια περισσότερη, αλλά σούταρε πάνω στην Γκαγκλ.

Για την ελληνική ομάδα σκόραραν οι Ελευθεριάδου 3, Αβραμίδου 3, Έγκενς 2, Ασημάκη, Έμολο και Μπιανκόνι, ενώ για την Ουίπεστ τα τέρματα σημείωσαν οι Κέστελι 3, Τοτ 2, Αντάλ 2, Κιστελέκι 2, Σαμπάι, Τάκακς, Κούνα.