Στίβος: «Χάλκινη» η Στεφανίδη στο παγκόσμιο κλειστού του Πόρτλαντ

Παρασκευή, 18 Μαρτίου 2016 11:16
UPD:11:25
EPA/JOHN G. MABANGLO

Το χάλκινο μετάλλιο στο  τελικό του επί κοντώ κατάκτησε η Κατερίνα Στεφανίδη (δεξιά).

Το χάλκινο μετάλλιο στο  τελικό του επί κοντώ κατάκτησε η Κατερίνα Στεφανίδη στο παγκόσμιο πρωτάθλημα κλειστού στίβου που διεξάγεται στο Πόρτλναντ.

Σε μία ακόμη κορυφαία διοργάνωση η Ελληνίδα πρωταθλήτρια, που ως γνωστό προπονείται στις Ηνωμένες Πολιτείες, ανέβηκε στο βάθρο με άλμα στα 4.80μ. Πέρασε με την πρώτη της προσπάθεια όλα τα άλματα που επιχείρησε (4.50, 4.60, 4.70, 4.80), αλλά στη συνέχεια δεν τα κατάφερε στα 4.85 και 4.90.

Η Νικόλ Κυριακοπούλου που πήρε στο Πόρτλαντ με στόχο να κρεμάσει στο στήθος της κάποιο μετάλλιο δεν βρέθηκε σε καλή μέρα. Είχε καλύτερη επίδοση στα 4.60μ., με την οποία πήρε τελικά την 6η θέση.

Στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου ανέβηκε η Αμερικανίδα, Σουρ με 4.90μ. ενώ στην 2η θέση βρέθηκε η συμπατριώτισσά της, Μόρις, με 4.85μ.

Έβδομος ο Φιλιππίδης

Η πρεμιέρα της διοργάνωσης δεν ήταν καλή για τον Κώστα Φιλιππίδη. Ο παγκόσμιος πρωταθλητής του 2014 πέρασε τα 5.65μ, ωστόσο, η επίδοση αυτή δεν ήταν αρκετή για να του χαρίσει κάποιο μετάλλιο και τελικά κατετάγη 7ος. Ο Έλληνας πρωταθλητής υπερέβη με την 2η προσπάθεια τα 5.40μ, με την πρώτη τα 5.55μ και με την 2η τα 5.65μ, ωστόσο, απέτυχε τρεις φορές στα 5.75μ.

Με νέο ρεκόρ αγώνων (6.02μ) ο Γάλλος Ολυμπιονίκης και κάτοχος του παγκοσμίου ρεκόρ, Ρενό Λαβιλενί, πανηγύρισε το χρυσό μετάλλιο. Επιχείρησε να κάνει, μάλιστα, την κορυφαία επίδοση όλων των εποχών τοποθετώντας τον πήχη στα 6.17μ, αλλά δεν τα κατάφερε. Δεύτερος ήταν ο Αμερικανός Σαμ Κέντρικς με 5.80μ και τρίτος ο Πολωνός Πιότρ Λίσεκ με 5.75μ.