Ισπανία: Ο Κασεμίρο «λύτρωσε» τη Ρεάλ στο 89΄

Κυριακή, 13 Μαρτίου 2016 23:45
UPD:14/03/2016 16:24
REUTERS/JUAN MEDINA

Το προτελευταίο χρονικά ματς της 29ης αγωνιστικής στην Primera Division είχε πάρα πολλά νεύρα και αρκετα αντιαθλητικά μαρκαρίσματα, συνέπεια των οποίων ήταν οι 8 κίτρινες κάρτες και η αποβολή του Σέρχιο Ράμος στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Ένα λεπτό πριν το 90΄ ο Κασεμίρο «λύτρωσε» τη Ρεάλ Μαδρίτης, η οποία έφυγε νικήτρια με 2-1 από την έδρα της Λας Πάλμας.

Ο διεθνής κεντρικός αμυντικός των «μερένγκες» ήταν αυτός που λίγο πριν τη συμπλήρωση των πρώτων 25 λεπτών έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του Ζινεντίν Ζιντάν, ωστόσο, στο 87΄ ο Γουίλιαν Ζοσέ έφερε το ματς στα ίσια. Την τελευταία λέξη στην αναμέτρηση, όμως, είχε ο Κασεμίρο, που πέτυχε το γκολ της νίκης της Ρεάλ στο 89΄ .

Συνοπτικά τα αποτελέσματα και οι σκόρερ:

• Μάλαγα-Σπόρτινγκ Χιχόν 1-0  (25΄ Χουάνπι)
  • Μπαρτσελόνα-Χετάφε 6-0 (8΄ αυτ. Ροντρίγκες, 19΄ Μουνίρ, 32΄, 51΄ Νεϊμάρ, 40΄ Μέσι, 57΄ Αρντά)
  • Θέλτα-Σοσιεδάδ 1-0 (16΄ Τιάγκο Άσπας)
  • Ατλέτικο Μαδρίτης-Λα Κορούνια 3-0 (18΄ Σαούλ, 60΄ Γκριζμάν, 83΄ Κορέα)
  • Ράγιο Βαγεκάνο-Εϊμπάρ 1-1 (7' Ζε Κάστρο-36' Εσκαλάντε)
  • Λεβάντε-Βαλένθια 1-0 (65' Ρόσι)
  • Σεβίλη-Βιγιαρεάλ 4-2 (23΄ Ιμπόρα, 52΄αυτ. Βίκτορ Ρουίθ, 65΄ Κονοπλιάνκα, 90+1΄ Ρέγες - 29΄, 37΄ Μπακαμπού)
  • Αθλέτικ Μπιλμπάο-Μπέτις 3-1 (34΄, 50΄ Μερίνο, 44΄ Μικέλ Ρίκο - 85΄ Ρούμπεν Κάστρο)
  • Λας Πάλμας-Ρεάλ Μαδρίτης 1-2 (87΄ Ζοσέ - 24΄ Σέρχιο Ράμος, 89΄ Κασεμίρο)