Γερμανία: Νίκησε κι εξακολουθεί να ελπίζει η Ντόρτμουντ

Κυριακή, 28 Φεβρουαρίου 2016 22:44
UPD:22:46
EPA/BERND THISSEN

Οι φιλοξενούμενοι «πάγωσαν» το γήπεδο της Μπορούσια στο 25ο λεπτό με τον Ρούντι, είχαν το ματς... στα μέτρα τους, αλλά η αποβολή του σκόρερ της ομάδας στο 58΄ έφερε τα πάνω κάτω.

Η Ντόρτμουντ επιβλήθηκε δύσκολα με 3-1 της Χοφενχάιμ κι «επανήλθε» στο -8 από την πρωτοπόρο Μπάγερν, μετά από 23 αγωνιστικές στη Bundesliga.

Στο τελευταίο 10λεπτο «ξέσπασαν» οι Βεστφαλοί και με τα γκολ των Μχιταριάν (80΄), Ράμος (85΄) και Ομπαμεγιάνγκ (90΄) ανέτρεψαν τα εις βάρος τους δεδομένα κι έφτασαν στη μεγάλη νίκη.

Τα αποτελέσματα και οι σκόρερ:

• Κολονία-Χέρτα Βερολίνου 0-1 (43΄ Ιμπίσεβιτς)
  • Αμβούργο-Ινγκολστατ 1-1 (7΄ Ντρμιτς - 61΄ Χιντερσεερ)
  • Στουτγκάρδη-Ανόβερο 1-2 (18΄ Βέρνερ - 32΄,83΄ Σουλτς)
  • Βόλφσμπουργκ-Μπάγερν Μονάχου 0-2 (67΄ Κομάν, 74΄ Λεβαντόφσκι)
  • Βέρντερ Βρέμης-Ντάρμστατ 2-2 (33΄ Ουγιά, 89΄ Πιζάρο - 44΄πεν. Βάγκνερ, 82΄ Σουλου)
  • Άουγκσμπουργκ-Γκλάντμπαχ 2-2 (50΄ Φινμπόγκασον, 54΄ Καϊουμπί - 33΄ Ραφαέλ, 56΄ Τζόνσον)
  • Μάιντς-Λεβερκούζεν 3-1 (14΄ & 58΄ πεν. Μάλι, 32΄ Κόρντομπα - 65΄ Ερνάντεθ)
  • Ντόρτμουντ-Χοφενχάιμ 3-1 (80΄ Μχιταριάν, 85΄ Ράμος, 90΄ Ομπαμεγιάνγκ - 25΄ Ρούντι)
  • Αϊντραχτ Φρανκφούρτης-Σάλκε 0-0