Ιταλία: Ολοταχώς για την 3η θέση η Ίντερ

Κυριακή, 21 Φεβρουαρίου 2016 00:11
UPD:16:42
EPA/MATTEO BAZZI

Η κατάκτηση της 3ης θέσης στη Serie A, που δίνει το «εισιτήριο» για τους προκριματικούς του Champions League αποτελεί το μεγάλο στόχο της Ίντερ, μετά το 3-1 επί της Σαμπντόρια.

Οι «νερατζούρι» δε συνάντησαν κανένα απολύτως πρόβλημα στο «Μεάτσα» απέναντι στους Γενοβέζους και με τα γκολ των Ντ΄Αμπρόζιο, Μιράντα και Ικάρντι προηγήθηκαν 3-0 στο 73΄. Το μόνο που κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι ήταν να πετύχουν το «γκολ της τιμής» με τον Κουαλιαρέλα στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων.

Με το ίδιο σκορ (3-1) επικράτησε και η Βερόνα στην έδρα της επί της Κιέβο, η οποία μείωσε προσωρινά σε 1-2 με το πέναλτι του Πελισιέ στο 71΄, αλλά στο 95΄ ο Ιονίτα «σφράγισε» το «τρίποντο» για τους γηπεδούχους. Ο Τόνι στο 29΄ και ο Πατσίνι στο 57΄ είχαν δώσει... αέρα δύο τερμάτων στη Βερόνα, η οποία με τους τρεις βαθμούς που πήρε απόκτησε δικαίωμα στο όνειρο της παραμονής (παραμένει ουραγός).