Ισπανία: «Ξεμπούκωσε» με Εσπανιόλ η Ρεάλ Μαδρίτης

Κυριακή, 31 Ιανουαρίου 2016 23:22
UPD:23:35
REUTERS/JUAN MEDINA

Ένα ημίχρονο ήταν αρκετό για τη Ρεάλ Μαδρίτης να επιστρέψει στις νίκες και μάλιστα με εμφατικό τρόπο (6-0) επί της Εσπανιόλ στο πλαίσιο της 22ης αγωνιστικής της Primera Division.

Με... διακοπή μίας εβδομάδας και το 1-1 με τη Μπέτις στην Ανδαλουσία, ο Ζινεντίν Ζιντάν είδε την ομάδα του για 3η φορά σε 4 ματς που βρίσκεται στον πάγκο της να συντρίβει τον αντίπαλό της, καθώς πριν τον αγώνα της περασμένης αγωνιστικής, προηγήθηκε το 5-1 επί της Σπόρτινγκ Χιχόν και νωρίτερα το 5-0 επί της Λα Κορούνια στο Σαντιάγκο Μπερναμπέου.

Οι «μερένγκες» χρειάστηκαν μόλις 17 λεπτά στο ξεκίνημα για να «καθαρίσουν» το ματς στο γήπεδό τους (προηγήθηκαν 3-0) και να μειώσουν στο -1 από την δεύτερη Ατλέτικο Μαδρίτης και στο -4 από την πρωτοπόρο Μπαρτσελόνα. Χατ τρικ πέτυχε ο Κριστιάνο Ρονάλντο, ενώ σκόραραν ακόμη και οι Μπενζεμά, Χάμες Ροντρίγκες, Ντουάρτε (αυτογκόλ).

Τα αποτελέσματα και οι σκόρερ:

• Μπαρτσελόνα-Ατλέτικο Μαδρίτης 2-1 (30΄ Μέσι, 38΄ Σουάρες - 10΄ Κόκε)
  • Χετάφε-Αθλέτικ Μπιλμπάο 0-1 (24΄ Γουίλιαμς)
  • Εϊμπάρ-Μάλαγα 1-2 (94΄ Μπαστόν - 45΄ Χουανπι, 91΄ Σάντα Κρουζ)
  • Βιγιαρεάλ-Γρανάδα 1-0 (55΄ πεν. Σοριάνο)
  • Σοσιεδάδ-Μπέτις 2-1 (18' Πριέτο, 33' Μπεριντί-51' Κάστρο)
  • Σεβίλη-Λεβάντε 3-1 (1' Γκαμεϊρό, 47' Ιμπόρα, 76' Κονοπλιάνκα-56' Ρόσι)
  • Βαλένθια-Σπόρτινγκ Χιχόν 0-1 (50` πεν. Σανάμπρια)
  • Λας Πάλμας-Θέλτα 2-1 ( 33΄ πεν. Βιέρα , 90΄ Γουίλιαν Χοσέ - 5΄ Μπονγκοντά)
  • Ρεάλ Μαδρίτης-Εσπανιόλ 6-0 (7` Μπενζεμά, 12`-πεν., 45`, 82` Ρονάλντο, 16` Ροντρίγκες, 87` αυτ. Ντουάρτε)