Στα ημιτελικά του Κυπέλλου η Μπαρτσελόνα, 3-1 την Μπιλμπάο

Πέμπτη, 28 Ιανουαρίου 2016 00:33
UPD:11:57
REUTERS/ALBERT GEA

Στο 81΄ ο Χεράρδ Πικέ έκανε το 2-1

Η Μπαρτσελόνα προκρίθηκε στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ισπανίας με δύο νίκες επί της Αθλέτικ Μπιλμπάο, καθώς μετά το 2-1 στο «Σαν Μαμές» νίκησε απόψε με 3-1 και στο «Καμπ Νου».

Η ομάδα του Λουίς Ενρίκε είναι το αδιαφιλονίκητο φαβορί για την κατάκτηση του τίτλου και φέτος, αφού απούσης της Ρεάλ μετά τον αποκλεισμό - ρεζιλίκι της «βασίλισσας» στα χαρτιά για τιμωρημένο παίκτη, απόψε «τελείωσε» και η Ατλέτικο Μαδρίτης.

Το παιχνίδι, πάντως, ξεκίνησε στραβά για τους γηπεδούχους, αφού στο 12ο λεπτό ο Ινιάκι Γουίλιαμς έδωσε προβάδισμα και πολλές... ελπίδες στο συγκρότημα του Ερνέστο Βαλβέρδε.

Στο 53΄ όμως ο μέγας «γκολεαδόρ» Λουίς Σουάρες δεν άφησε ατιμώρητη μια αδράνεια στην άμυνα των Βάσκων για το 1-1, ενώ στο 81΄ ο Χεράρδ Πικέ έδιωξε κάθε ανησυχία γράφοντας το 2-1, για να διαμορφώσει το τελικό σκορ στις καθυστερήσεις ο Νεϊμάρ.