Ισπανία: Μεγάλες νίκες για Γρανάδα και Ράγιο Βαγεκάνο

Κυριακή, 24 Ιανουαρίου 2016 01:25
UPD:15:50
EPA/PEPE TORRES

«Ζωντανές» στο παιχνίδι της παραμονής έμειναν Γρανάδα και Ράγιο Βαγεκάνο μετά τις μεγάλες νίκες που πέτυχαν επί των Χετάφε και Θέλτα, στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής της Primera Division.

Δεκαπέντε λεπτά στο πρώτο μέρος ήταν αρκετά για την Ράγιο Βαγεκάνο να «διαλύσει» την άμυνα της Θέλτα και με τρία γκολ να «σφραγίσει» από το 36΄ το «τρίποντο». Μίκου, Τίτο και Χοθάμπεντ ήταν η οι σκόρερ της ομάδας του Χέμεθ που σημείωσε την 2η σερί νίκη της.

Η Γρανάδα φάνηκε να απλοποιεί τα πράγματα στην έδρα της, καθώς προηγήθηκε με 2-0 της Χετάφε μέχρι το 70΄. Από κει και πέρα μέσα σε 3 λεπτά η ομάδα της Μαδρίτης ισοφάρισε, αλλά οι γηπεδούχοι με τον Ρούμπεν Ρουκινα στο 77΄ πήραν το σπουδαίο «τρίποντο» και ξέφυγαν έστω και προσωρινά από την επικίνδυνη ζώνη.

Δύο φορές προηγήθηκε η Εσπανιόλ στη Βαρκελόνη της Βιγιαρεάλ, αλλά το «κίτρινο υποβρύχιο» βρήκε τον τρόπο να ισοφαρίσει ισάριθμες και να αποκτήσει τεράστιο προβάδισμα για την έξοδο στα προκριματικά του Champions League, μετά και την ήττα της Θέλτα.