Euroleague: Ο Ερυθρός Αστέρας σόκαρε τον Παναθηναϊκό

Πέμπτη, 14 Ιανουαρίου 2016 23:19
UPD:23:39

Ένας κακός για δεύτερη συνεχή εβδομάδα Παναθηναϊκός, έπαθε απόψε εκείνο που απέφυγε in extremis την προηγούμενη Παρασκευή απέναντι στη Μάλαγα στην έδρα του: έχασε από τον Ερυθρό Αστέρα με 63-74 στο ΟΑΚΑ και έκανε μόνος το δρόμο του πολύ δύσκολο στον 5ο όμιλο της Ευρωλίγκας.

Οι παίκτες του Σάσα Τζόρτζεβιτς ήταν πολύ άστοχοι (3/24 τρίποντα) και με πολλά προβλήματα στην οργάνωση του παιχνιδιού, αφού ο Καλάθης βρέθηκε σε άσχημο βράδυ. Από κάποιο σημείο και ύστερα ήταν υποχρεωμένοι να τρέξουν για να ανατρέψουν διψήφιες διαφορές, το κατάφεραν προσωρινά χάρις στον Ραντούλιτσα (48-50), αλλά συνέχεια δεν υπήρξε.

Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με το «καλημέρα» 4-0 αλλά έμεινε στους τέσσερις πόντους για τα πρώτα έξι λεπτά του αγώνα, παρασυρμένος στο αργό τέμπο αλλά και εγκλωβισμένος στη δυνατή άμυνα των Σέρβων, που πέρασαν μπροστά για πρώτη φορά με τρίποντο του Γιόβιτς κι έκλεισαν το δεκάλεπτο προηγούμενοι 16-14.

Οι προσπάθειες του Διαμαντίδη, που μπήκε και συμμάζεψε το παιχνίδι της ομάδας του, επέτρεπαν στους γηπεδούχους να είναι κοντά στο σκορ ή και ισόπαλοι (26-26), αλλά ο αρχηγός δεν μπορούσε να κάνει τίποτα για την αστοχία των συμπαικτών του και τη στατικότητά τους στην επίθεση.

Με τον Τσίρμπες να εκθέτει τον Κούζμιτς σε κάθε φάση που έπαιρνε την μπάλα κοντά στο καλάθι, ο Ερυθρός Αστέρας ξέφυγε ακόμη και με επτά πόντους (30-37), για να μειώσει ο Γκιστ στην εκπνοή του ημιχρόνου σε 34-38 και να ξαναδώσει ελπίδες σε συμπαίκτες και εξέδρα.

Ελπίδες που αποδείχθηκαν φρούδες, αφού δύο σερί τρίποντα του Γιόβιτς έφεραν το 34-44, την ώρα που ο Καλάθης έχανε δύο συνεχή λέι απ (!), ενώ Πάβλοβιτς και Γιάνκοβιτς απλώς δεν υπήρχαν στο γήπεδο, ώσπου εμφανίστηκε ο Ραντούλιτσα, ο οποίος έπαιζε όπως ήθελε στην επίθεση τον Στίματς με αποτέλεσμα ο Παναθηναϊκός να μειώσει στο καλάθι (48-50).

Στο σημείο εκείνο όμως μίλησε η εμπειρία του Κίνσεϊ, που περνούσε διαρκώς την μπάλα στον Στίματς και ο βαρύς σέντερ έβρισκε τρόπο να την αφήνει στο καλάθι, για να γίνει έτσι το 48-54 στο 30΄. Χρόνος για την ανατροπή υπήρχε, αλλά η αστοχία έξω από τα 6,75 σε αντιδιαστολή με την αντίπαλη ευστοχία έφεραν το 48-59.

Στην επίθεση δεν υπήρχε κυκλοφορία, οι επιθέσεις γίνονταν με φανερό άγχος και το τρίποντο του Λάζιτς που έκανε το σκορ 53-64, περίπου στο 37΄, ήταν η «μαχαιριά» στην αντίπαλη καρδιά, με τον Παναθηναϊκό να εμφανίζει αποκαρδιωτική εικόνα και να γλιτώνει από ακόμη μεγαλύτερη διαφορά χάρις στις ενέργειες του Γκιστ.