Χάντμπολ: Ισοπαλία της Εθνικής Ανδρών με Λετονία

Τετάρτη, 13 Ιανουαρίου 2016 22:52
UPD:14/01/2016 01:50
INTIME SPORTS/ΜΙΧΑΛΟΠΟΥΛΟΣ ΚΩΣΤΑΣ

Στιγμιότυπο του αγώνα.

Η Εθνική Ανδρών αναδείχθηκε ισόπαλη 23-23 με τη Λετονία στο κλειστό της Μίκρας, στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστική για τον 3ο προκριματικό όμιλο του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος.

Η συνάντηση για την ελληνική ομάδα, που ισοφάρισε με γκολ του Μυλωνά στην εκπνοή, ήταν βαθμολογικά αδιάφορη καθώς με την προ ημερών εντός έδρας ήττα από την Ουκρανία είχε χάσει κάθε πιθανότητα για την πρώτη θέση και μαζί το εισιτήριο για τα πλέι-οφ του Ιουνίου. Αντίθετα, οι Λετονοί εξασφάλισαν απόψε και μαθηματικά την πρόκριση.

Η Εθνική σε όλη τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου ακολουθούσε στο σκορ τους Λετονούς, που διατηρούσαν διαφορά 3-4 γκολ. Η Ελλάδα μείωσε 10-12 στο τέλος του ημιχρόνου και στο ξεκίνημα του δεύτερου σκόραρε τρία σερί τέρματα χωρίς να δεχθεί κανένα και πήρε για πρώτη φορά προβάδισμα (13-12), ενώ αργότερα έφτασε και στο +3 (19-16 στο 45΄).

Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν πάντως γρήγορα και πέρασαν μπροστά με 22-21 και 23-22, αλλά ο Μυλωνάς ισοφάρισε λίγο πριν τη λήξη, κι ενώ ενώ οι Λετονοί είχαν χρεωθεί με δύο αποβολές.