Eurocup: Πανωλεθρία (54-95) για Άρη στο Μιλάνο

Τρίτη, 12 Ιανουαρίου 2016 22:55
UPD:23:05
ACTION IMAGES PRESS AGENCY/ΒΕΡΒΕΡΙΔΗΣ ΒΑΣΙΛΗΣ

Φωτογραφία αρχείου.

Συντριβή για τον Άρη στο Μιλάνο από την Αρμάνι, που υποχρέωσε την ομάδα της Θεσσαλονίκης σε βαρύτατη ήττα με 54-95, στο πλαίσιο της δεύτερης αγωνιστικής στη φάση των «32» στο Eurocup (10ος όμιλος).

Ουσιαστικά, η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη δεν εμφανίστηκε ποτέ απόψε στο «Mediolanum Forum». Η διαφορά ανάμεσα στους δύο αντίπαλους ήταν χαώδης, απόρροια της άθλιας εικόνας των «κίτρινων», που «έσπασαν» το καλάθι των Ιταλών και υπέπεσαν σε συνολικά 21 λάθη.

Κριτική και σχολιασμός δεν μπορεί να γίνει, αφού μόνο μία ομάδα υπήρχε στο παρκέ και ήταν η Αρμάνι, που είχε έξι παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων με υπέρτερο όλων τον Μάτσβαν (16 πόντοι), ενώ από τον Άρη τα... προσχήματα έσωσε μόνο ο Γουότερς (12π.).

Η μακεδονική ομάδα πλήρωσε την ανυπαρξία της στη δεύτερη περίοδο, όταν το 24-17 των γηπεδούχων στο πρώτο δεκάλεπτο μετατράπηκε σε 57-27 (!) στο ημίχρονο με επιμέρους σκορ 33-10 κι εκεί τελείωσαν όλα.