Euroleague: Τραγωδία για Μακάμπι, εκτός Top-16 η «ομάδα του λαού»

Πέμπτη, 17 Δεκεμβρίου 2015 23:53
UPD:18/12/2015 00:36
EPA/SEDAT SUNA

Στιγμιότυπο του αγώνα Νταρουσάφακα - Μακάμπι Τελ Αβίβ.

Ο αποκλεισμός από το Top-16 της Ευρωλίγκας μιας ομάδας με το ειδικό βάρος και τις διακρίσεις της Μακάμπι Τελ Αβίβ ήταν, αναμφίβολα, το γεγονός που επισκίασε κάθε αποτέλεσμα στους αποψινούς αγώνες.

Οι Ισραηλινοί ήθελαν νίκη με διαφορά +11 πόντων στην Τουρκία επί της Νταρουσάφακα, οπότε η νίκη τους με 70-66 δεν σήμανε απολύτως τίποτε άλλο εκτός από τη γελοιοποίηση του αθλήματος.

Στο τελευταίο περίπου 1,5 λεπτό και με το σκορ ισόπαλο οι παίκτες της Μακάμπι ύστερα από εντολή του προπονητή τους, Γιαν Τάμπακ, δεν εκδήλωναν επίθεση και αστοχούσαν σκόπιμα στις βολές για να στείλουν το παιχνίδι στην παράταση και να προσπαθήσουν στο έξτρα πεντάλεπτο για τη διαφορά!

Από την πλευρά της η «πρωτάρα» ομάδα του Οκτάι Μαχμούτι, που πανηγύρισε μια ιστορική πρόκριση, επίσης δεν ήταν «αθώα του αίματος», αφού έχασε κι αυτή βολές από πρόθεση και άφησε την αντίπαλό της να σκοράρει δύο φορές (!) προκειμένου να αποφύγει την ισοπαλία και την παράταση!

Η Μπάμπεργκ ολοκλήρωσε την πρώτη φάση των ομίλων με πρόκριση καθώς συνέτριψε με 86-54 τη Σάσαρι, που θα συνεχίσει στο Eurocup χωρίς να σημειώσει ούτε μία νίκη σε δέκα αγώνες στον Δ΄ όμιλο. Πρώτος σκόρερ για τη γερμανική ομάδα ήταν ο Νίκος Ζήσης με 16 πόντους.

Η Ρεάλ Μαδρίτης έκανε «πλάκα» απέναντι στη Στρασμπούρ, την οποία κατανίκησε με 97-65 φτάνοντας τις τρεις σερί νίκες στη διοργάνωση, έχοντας πέντε παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων και μοιράζοντας 36 ασίστ (!), που αποτελεί ρεκόρ στην ιστορία της διοργάνωσης, ενώ η γαλλική ομάδα αποκλείστηκε.