Η Αλεσάντρια της Γ΄ Εθνικής απέκλεισε την Τζένοα στο Κύπελλο

Τετάρτη, 16 Δεκεμβρίου 2015 00:10
UPD:00:16
EPA/LUCA ZENNARO

Στιγμιότυπο του αγώνα Τζένοα - Αλεσάντρια.

Μια πολύ μεγάλη έκπληξη επιφύλαξε η νύχτα της Τρίτης στο Κύπελλο Ιταλίας, αφού η εκπληκτική Αλεσάντρια άφησε εκτός συνέχειας και προημιτελικών την Τζένοα, με την οποία τη χωρίζουν  δύο κατηγορίες, αφού αγωνίζεται στη Γ΄ Εθνική!

Η ομάδα του Πιεμόντε νίκησε τους Γενοβέζους (ο Ταχτσίδης έπαιξε και στα 120΄) στην παράταση με 2-1, μέσα στο «Λουίτζι Φεράρις», με σκόρερ τους Μανουέλ Μαράς (46΄) και Ρικάρντο Μποκαλόν (114΄), ενώ για τους «ροσομπλού» είχε ισοφαρίσει στις καθυστερήσεις του αγώνα ο Λεονάρντο Παβολέτι

Πολύ πιο εύκολο, αντίθετα, ήταν το έργο της Ίντερ απέναντι στην Κάλιαρι, την οποία νίκησε άνετα με 3-0 στο «Τζουζέπε Μεάτσα» και βρέθηκε στους «οκτώ» του Coppa Italia.

Η ομάδα του Ρομπέρτο Μαντσίνι, που διανύει περίοδο φόρμας, άνοιξε το σκορ με το πρώτο φετινό γκολ του Ροντρίγκο Παλάσιο στο 24΄, διπλασίασε με τον Μαρτσέλο Μπρόζοβιτς στο 71΄ και έφτασε στο τελικό 3-0 με τον Ιβάν Πέρισιτς στο 81΄.