Μπάσκετ: Φινάλε με πρωτιά για Άρη στο Eurocup

Τρίτη, 15 Δεκεμβρίου 2015 22:42
UPD:22:45
INTIME SPORTS/ΣΙΑΡΡΗΣ ΧΡΗΣΤΟΣ

Φωτογραφία από τον αγώνα.

Με αντεπίθεση στο τελευταίο δεκάλεπτο, ο Άρης νίκησε στο «Αλεξάνδρειο» την Μπάνβιτ με 72-53 και ολοκλήρωσε εμφατικά τις υποχρεώσεις του στον 4ο όμιλο του Eurocup, κατακτώντας την πρώτη θέση.

Οι «κίτρινοι» είχαν για κορυφαίους τους ΜακΝιλ (20 πόντοι, 6 ριμπάουντ), Οκάρο Γουάιτ (12 π., 8 ριμπ.) και Τζαμέλ Χάγκινς (12 π., 9 ριμπ.), ενώ για τον σύλλογο από την Τουρκία πρώτος σκόρερ με 20 πόντους ήταν ο Ντομινίκ Τζόνσον.

Οι «κίτρινοι» προηγήθηκαν με 33-29 στο ημίχρονο αλλά στο 23΄ και αφού οι Τούρκοι είχαν τρέξει επιμέρους σκορ 2-10 πέρασαν μπροστά με 4 πόντους (35-39).

Στο 30΄ ο Άρης δεν είχε ακόμη απαλλαγεί από το «κυνήγι» των αντιπάλων του (51-46), αλλά το 52-50 στο 32΄ λεπτό έγινε 72-51 στο 38ο λεπτό, με σερί 20-1 (!), για να λήξει το παιχνίδι μέσα σε αποθέωση των νικητών από τους φίλους τους.