Γερμανία: Αυτή την φορά ήταν… Ντόρτμουντ

Κυριακή, 13 Δεκεμβρίου 2015 21:32
UPD:21:33
REUTERS/INA FASSBENDER

Χωρίς τον Σωκράτη Παπασταθόπουλο στο αρχικό σχήμα (ο διεθνής κεντρικός αμυντικός αντικατέστησε στο 79΄ τον Χούμελς) οι Βεστφαλοί… νευρίασαν όταν βρέθηκαν πίσω στο σκορ και με 4 γκολ συνέτριψαν την Αϊντραχτ που συνεχίζει να παλεύει για την αποφυγή του υποβιβασμού.

Τρία 24ωρα μετά την ήττα που γνώρισε από τον ΠΑΟΚ στο φινάλε της φάσης των ομίλων του Europa League, η Ντόρτμουντ «απάντησε» με… «τεσσάρα» επί της Αϊντραχτ Φρανκφούρτης (4-1), στο ματς με το οποίο έπεσε η «αυλαία» της 16ης αγωνιστικής της Bundesliga.

Η αντεπίθεση που έχει ξεκινήσει η Αουγκσπουργκ για να ξεφύγει μία και καλή από τις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας συνεχίστηκε.

Στην «WWK Arena» επιβλήθηκε 2-1 της Σάλκε με γκολ του Βραζιλιάνου, Καϊούμπι στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, έμεινε για 4ο ματς αήττητη (2 νίκες, 2 ισοπαλίες) και απομακρύνθηκε ακόμη περισσότερο από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Συνοπτικά τα αποτελέσματα και οι σκόρερ:

• Μάιντς-Στουτγκάρδη               0-0
  • Μπάγερν Μονάχου-Ινγκολστατ       2-0 (65΄ Λεβαντόφσκι, 75΄ Λαμ)
  • Χοφενχάιμ-Ανόβερο                1-0 (30΄ Σμιντ)
  • Ντάρμστατ-Χέρτα Βερολίνου        0-4 (12΄, 50΄ Ιμπίσεβιτς, 26΄ Πλάτενχαρντ, 77΄ Καλού)
  • Βόλφσμπουργκ-Αμβούργο            1-1 (78΄ Άρνολντ - 21΄ Μίλερ)
  • Βέρντερ Βρέμης-Κολονία           1-1 (4΄ Βέστεργκααντ - 79΄ Σβέντο)
  • Λεβερκούζεν-Γκλάντμπαχ           5-0 (30', 66' Κίσλινγκ, 63', 75', 76' Ερνάντες)
  • Αουγκσμπουργκ-Σάλκε              2-1 (34΄ Χονγφκ Γέονγκ-Χο, 90΄+2 Καϊούμπι - 70΄ Κολάσινατς)
  • Ντόρτμουντ-Αϊντραχτ Φρανκφούρτης 4-1 (24΄ Μχιταριάν, 57΄ Ομπαμεγιάνγκ, 61΄ Χούμελς, 86΄ Ράμος - 6΄ Μέιερ)