Ισπανία: «Στραβοπάτησε» η Αθλέτικ στο «Σαν Μαμές» με τη Μάλαγα

Κυριακή, 06 Δεκεμβρίου 2015 23:41
UPD:23:46
EPA/Luis Tejido

«Χρυσό» βαθμό απέσπασε η Μάλαγα στο «Σαν Μαμές» από την φορματισμένη, Αθλέτικ Μπιλμπάο (0-0) στο προτελευταίο ματς της 14ης αγωνιστικής της Primera Division.

Η προσπάθεια που καταβάλλουν οι Αμδαλουσιάνοι για να παραμείνουν στην κορυφαία επαγγελματική κατηγορία του ισπανικού πρωταθλήματος έχει ακόμη πολύ δρόμο, ωστόσο, το αποτέλεσμα που απέσπασαν τους δίνει ελπίδες ότι θα τα καταφέρουν. Κομβικό σημείο στο παιχνίδι ήταν η αποβολή του Σαν Χοσέ μόλις στο 19΄ για αντιαθλητική συμπεριφορά.

Με 10 παίκτες 75 και πλέον λεπτά η ομάδα του Ερνέστο Βαβέρδε κοίταξε πρώτα πως θα διαφυλάξει τα νώτα της και λιγότερο ενδιαφέρθηκε για να επιτεθεί. Τηρουμένων των συνθηκών που παίχτηκε το ματς ο βαθμός μπορεί να χαρακτηριστεί ως επιτυχία για τους Βάσκους.

Στα υπόλοιπα σημερινά παιχνίδια οι γηπεδούχοι πανηγύρισαν ισάριθμες νίκες. Η Σοσιεδάδ επί της Εϊμπάρ με 2-1, χάρις στα γκολ του Αγκιρέτσε με το νικητήριο στο 90΄, ενώ με το ίδιο σκορ η Βιγιαρεάλ επιβλήθηκε της Βαγεκάνο. Και τα δύο τέρματα των νικητών πέτυχε ο Μπακάμπου στο τελευταίο 20λεπτο κι ενώ οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με τον Χοθάμπεντ.

Τέλος με χατ τρικ του Σανάμπρια, η Σπόρτινγκ Χιχόν επικράτησε με 3-1 της Λας Πάλμας, η οποία είχε ισοφαρίσει προσωρινά με τον Ελ Ζαρ.

Συνοπτικά τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 14ης αγωνιστικής:

Ρεάλ Μαδρίτης-Χετάφε           4-1 (4΄, 16΄ Μπενζεμά, 35΄ Μπέιλ, 38΄ Ρονάλντο - 69΄ Αλέξις)
Γρανάδα-Ατλέτικο Μαδρίτης    0-2 (20΄ Γκοντίν, 76΄ Γκριεζμάν)
Βαλένθια-Μπαρτσελόνα         1-1 (86΄ Μίνα - 59΄ Σουάρες)
Λα Κορούνια-Σεβίλη               1-1 (22` Λούκας - 77` Ιμπορα)
Μπέτις-Θέλτα                         1-1 (82` Μολίνα - 25` Μπονγκοντά)
Σοσιεδάδ-Εϊμπάρ                    2-1 (10`, 90` Αγκιρέτσε, - 4` Μπαστόν)
Βιγιαρεάλ-Ράγιο Βαγεκάνο      2-1 (69΄, 85΄ Μπακάμπου - 41΄ Χοζαμπέντ)
Σπόρτινγκ Χιχόν-Λας Πάλμας  3-1 (16΄, 77΄, 83΄ Σανάμπρια - 38΄ Ελ Ζαρ)
Αθλέτικ Μπιλμπάο-Μάλαγα     0-0