Κυριακή, 06 Δεκεμβρίου 2015 23:19
UPD:23:24
ΑΠΕ-ΜΠΕ/ΜΟΣΧΑΝΔΡΕΟΥ Π.

Φωτογραφία αρχείου.

Την πέμπτη συνεχή νίκη στο πρωτάθλημα της Α1 Γυναικών πανηγύρισε απόψε ο ΑΟ Θήρας, που επικράτησε με 3-0 στην έδρα του Ρεθύμνου.

Οι φιλοξενούμενες έπαιξαν για δεύτερο στη σειρά αγώνα χωρίς τις Κιγιάκοβα, Αρτακιανού, ενώ «λαχτάρισαν» και με την Μπρίνκμαν που χτύπησε σε προσπάθεια για άμυνα στο 14-14 του 2ου σετ (επανήλθε στο 3ο), αλλά με όπλο το εκπληκτικό σερβίς τους δεν άφησαν περιθώριο αντίδρασης στον ΟΠΕΡ.

Η ομάδα της Σαντορίνης μέτρησε συνολικά 19 άσους (!), δημιουργώντας τρομερά προβλήματα στην υποδοχή του Ρεθύμνου παρότι οι γηπεδούχες είχαν ξεκίνησαν καλύτερα στα πρώτα δύο σετ.

Εκτός έδρας νίκη πήρε και η Ηλιούπολη, που επιβλήθηκε με 3-1 του Πορφύρα στο κλειστό του Πειραιά «Π. Σαλπέας» αφήνοντας τις νεοφώτιστες στην τελευταία θέση της βαθμολογίας.

Ήταν η τρίτη νίκη για την ομάδα της Δήμητρας Λυκογιάννη και δεύτερη φετινή εκτός έδρας, με την οποία ο σύλλογος των νοτίων προαστίων έφτασε στην 7η θέση της βαθμολογίας.