NBA: Στο 19-0 οι Γουόριορς

Τρίτη, 01 Δεκεμβρίου 2015 12:54
UPD:12:59
USA Today Sports/Russell Isabella

Το «εξπρές» Γουόριορς πέρασε και από τη Γιούτα, αφού οι Τζαζ παρά τη σθεναρή αντίσταση που προέβαλαν δεν κατόρθωσαν να αναχαιτίσουν τους πρωταθλητές στο Σολτ Λέικ Σίτι.

Το Γκόλντεν Στέιτ νίκησε 106-103 και έφτασε στο 19-0 από την αρχή του πρωταθλήματος, αυξάνοντας κι άλλο το ρεκόρ καλύτερης εκκίνησης στην ιστορία του ΝΒΑ και απειλώντας εκείνο όλων των ομαδικών σπορ στις ΗΠΑ.

Ο Στεφ Κάρι ήταν ο συνήθης leader της ομάδας (26 πόντοι), ενώ από τα χέρια του έφυγε το τρίποντο που έκανε το σκορ 104-101 στα 51΄΄ πριν τη λήξη και εξαφάνισε τις ελπίδες των γηπεδούχων, ενώ με δύο βολές στα 2,4 δεύτερα κλείδωσε τη νίκη.

Στο Μιλγουόκι οι Μπακς υποχρέωσαν το Ντένβερ στην έβδομη συνεχή ήττα, επικρατώντας με 92-74 παρά το μέτριο βράδυ του Γιάννη Αντετοκούνμπο.

Ο Έλληνας διεθνής είχε 9 πόντους, 6 ριμπάουντ κι ένα μπλοκ παίζοντας περίπου 20 λεπτά, ενώ ο Κώστας Παπανικολάου συμμετείχε 9:35 λεπτά αλλά έμεινε άποντος, έχοντας 0/3 δίποντα, 0/1 τρίποντο και 2 ριμπάουντ, μία ασίστ.