Γερμανία: Στο -8 από τη Μπάγερν η Ντόρτμουντ

Κυριακή, 29 Νοεμβρίου 2015 20:23
UPD:20:24
REUTERS/INA FASSBENDER

Με τον Ομπαμεγιάνγκ να έχει... συνδεθεί από το ξεκίνημα της περιόδου με τα αντίπαλα δίχτυα, η Μπορούσια δεν είχε κανένα πρόβλημα να διαλύσει με 4-1 τη Στουτγκάρδη στη Βεστφαλία και να μειώσει τη διαφορά στο -8 από την πρωτοπόρο και αήττητη, Μπάγερν.

Η Ντόρτμουντ ήταν η μοναδική ομάδα από τους γηπεδούχους που πήρε τη νίκη στο σημερινό «δεύτερο πιάτο» της 14ης αγωνιστικής της Bundesliga.

Ο τοπ σκορερ της ομάδας του Τούχελ πέτυχε 2 τέρματα κι έφτασε τα 17 στο πρωτάθλημα σε 14 ματς, ενώ στο 3΄ είχε κάνει το 1-0 ο Κάστρο και με το αυτογκόλ του Νιντερμέιερ στο 65΄ το 3-1. Στο 40΄ ο Ντιντάβι είχε μειώσει προσωρινά σε 1-2.

Δύο γκολ πέτυχε η Σάλκε, αλλά αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 στη «Μπάι Αρίνα» με τη Λεβερκούζεν. Οι «βασιλικοί μπλε» προηγήθηκαν στο 50΄ με τον Τσούπο Μότινγκ, αλλά στο 85΄ με το αυτογκόλ του Ρίτερ «ασπιρίνες» έσωσαν την παρτίδα.

Στο άλλο παιχνίδι της ημέρας, Αουγκσμπουργκ καιο Βόλφσμπουργκ έμειναν στο 0-0, με τους «λύκους» να παίζουν τα τελευταία 5 λεπτά συν τις καθυστερήσεις με παίκτη λιγότερο, λόγω της αποβολής του Ντάντε στο 65΄.